Dijital Vatandaş

Dijital Vatandaş

Dijital Vatandaş kavramı ilk kez 2010 yılında dile getirdiğim bir kavram.

Tanımını ise; “Gelişmeleri ve dünyayı televizyon yerine telefon ekranından takip eden insanlar.” şeklinde yapmak mümkün.

Dijital vatandaş bilgi ve iletişim kaynaklarını kullanırken eleştirebilen, online davranışlarının etik sonuçlarını bilen, ahlaki online kararlar alabilen, dijital dünyada iletişim kurarken ve işbirliği yaparken doğru davranışı teşvik eden kişidir.

Daha öncede çok kez söyledim, bende bu grubun içerisindeyim.

Y ve Z kuşağının bireylerinin hemen hemen hepsi bu grupta.

X kuşağından da ciddi oranda bu tarafa doğru bir geçiş var.

Başlarda özellikle çocuklarının ne yaptıklarını takip edebilmek için Facebook’a, Twitter’a üye olan anne ve babalar, hızla gözlemci aşamasından yorumcu aşamasına geçiyor.

Artık onlarda bu dünyadaki bilgiyi tüketen değil, bilgiyi üreten, yorumlayan kişi oluyorlar.

Dijital göçmen aşamasından, dijital vatandaş aşamasına geçiş bu.

Bu konudan Gezi Parkı Olayları üzerine yazdığım ve “bence yapılması gerekenleri” paylaştığım sürece dair ilk yazımda da bahsetmiştim.

Başta da belirttiğim gibi dijital vatandaş terimini ve tanımını ilk kez 2010 yılında bir özel sektör etkinliğinde kullandım.

Sonrasında 2011 yılında Kamu Sektörü özelinde yaptığım Dijital Başkent isimli bir konuşmada Kamu’da Dijital Dönüşüm ve Dijital Vatandaş Memnuniyeti başlığına vurgu yapmış ve dijital vatandaş teriminin en çok kamuyu ilgilendirdiğini söylemiştim. Çünkü ‘Dijital Vatandaş’ aynı zamanda bir seçmen.

Bu grubunun seçim yapmak için değerlendirmeleri farklı, çünkü dünyayı algılayışları farklı.

Bu ihtiyaçlardan ve isteklerden detay tanımlarda sıkça söz ediyorum.

Özetle bu istekleri hız, esneklik, her an ulaşılabilirlik, şeffaflık ve verimlilik altında gruplamak mümkün.

Bu tanımı daha sonra birçok alanda kullandım.

Farklı gazete ve televizyon kanallarıyla bu tanım üzerine röportajlarımız da oldu. Bknz:Dijital Vatandaş’ı Memnun Et, Oy’u Kap!

Bu konudaki yorumlarına ve düşüncelerime ilişkin oldukça değerli kişilerden online ve offline ortamlarda tavsiyeler de aldım.

Bunlardan sonuncusu ise geçtiğimiz hafta CNN Türk‘de yayınlanan ve Şirin Payzın‘ın hazırlayıp sunduğu “Ne Oluyor?” isimli program oldu.

Her ne kadar Dublin Havalimanından konuya dahil olsam da, Gezi Parkı süreciyle ve dijital vatandaş’ın bu süreçteki rolüyle ilgili detaylı bir açıklama yapma ve bilgi verme şansına eriştim. (İzlemek isteyenler bu adresten takip edebilirler.)

Sonrasında bu hafta sonu yayınlanan Kim Bu Gençler başlıklı bir haber benimde görüşlerimle birlikte Dijital Vatandaş konusunu analiz etti.

CHP’ninEn Genç Milletvekili ünvanına sahip Sayın Faik Tunay’ın da internet sitesi üzerinden paylaştığı haberde Dijital Vatandaş ve Seçmen konusunda şöyle bir cümlem var; “Dijital vatandaşlar; ulusa seslenişler, grup toplantıları ve köşe yazılarından çok 140 karakterlik mesajlara, 3 dakikalık videolara, dikkat çekici, güzel veya esprili fotoğraflara itibar ediyorlar.”

Ve görüyorum ki; Dijital Vatandaş tanımı artık amacına ulaşmaya başladı. İyi bir farkındalık oluştu.

Bunu paylaşılan birçok twitter mesajından görmek mümkün.About

Babaoğlan is a seasoned sales leader and management professional with 8 years of diverse experience on solution selling and key account management in global players.'Dijital Vatandaş' has 3 comments

 1. July 15, 2013 @ 8:17 pm Gezi Kitabı | Blog Wolkanca

  […] Parkı Kitabı © 2013Dijital Vatandaş | Gezi Parkı ve Sosyal Medya | Sosyal Medya’nın Seçmene Etkisi | Gezi Parkı Olayları […]

  Reply

 2. August 10, 2013 @ 12:18 am Çanta Modelleri

  Gercekten güzel bir mantik Patent alma olayi 😉 bence siz alin patenti sonra ah etmeyin.

  Reply

 3. March 26, 2014 @ 10:59 am Twitter'ın Kapatılması Üzerine | Ali Rıza Babaoğlan Personal Blog

  […] bazı yazılarım: 1- Dijital Vatandaşlık ve Güvenlik 2- Dijital Vatandaş 3- Dijital Vatandaş […]

  Reply


Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ali Rıza Babaoğlan 2006 - 2019 ©