İskoçya Gezi Notlarım

Ballantine’s ile İskoçya Seyahati ve Linn House

İskoçya görmek istediğim ülkeler listesinin ilk sırasında yer aldı bugüne kadar hep.

Sanırım bunda Braveheart‘ın da etkisi oldukça büyük.

Geçtiğimiz Ağustos ayında bu isteğimi gerçekleştirme imkanına ulaştım. Bana bu imkanı ise bugüne kadar yönettiğim farklı sosyal hesaplarla oluşturduğum sanal dünyadaki gücüm verdi.

Katıldığım bir yarışmada kazandığım hediye ile İskoçya‘yı görme şansına eriştim.

Kazandığım yarışma Türkiye’nin En Sosyal Profesyonelini belirlemek amacıyla LinkedIn üzerinde Ballantine’s Türkiye ekibi tarafından başlatılan bir yarışmaydı. 6 hafta süren yarışma sonucuna göre Türkiye’nin En Sosyal Profesyonellerinden birisi olarak seçildim ve İskoçya’da yer alan rüya şato Linn House‘da üç günlük tatil kazandım.

LinkedIn, 2003 yılında Silikon Vadisi‘nde kurulmuş olan ve profesyonel iş bağlantıları kurmayı hedefleyen kişilere yönelik oldukça etkin bir sosyal ağ. Türkiye’de de oldukça yaygın duruma gelmiş ve bir milyon kullanıcı sayısını geçmiş durumda.

LinkedIn hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler, bu ağın kullanımıyla ilgili daha önce hazırladığım şu sunuma göz atabilirler.

Ali Rıza Babaoğlan

İskoçya Yerel Kıyafetleriyle

İskoçya’nın Aberdeen kentinde geçirdiğim üç gün boyunca Pernod Ricard bünyesinde bulunan farklı markaların üretim noktalarını ve depolarını görme imkanım oldu.

Bizim yaptığımız geziden yedi gün önce Pernod Ricard firmasının yöneticilerinden Patrick Ricard‘ın beklenmedik bir şekilde hayata veda etmiş olması bizim için üzüntü vericiydi.

İskoçya Hakkında Genel Bilgiler:

İngiltere’nin kuzeyinde yer alan İskoçya, Birleşik Krallığı (Büyük Britanya) oluşturan dört ülkenin en büyük ikincisi. İngiltere içinden vizesiz olarak seyahat edebildiğiniz ülke Büyük Britanya sınırları içerisinde birçok konuda İngiltere’ye oldukça benziyor.

Hava genelde kapalı ve soğuk. Ben Türkiye’de hava 35 derecelerde seyrederken İskoçya’daydım.

Sıcaklık 16 – 18 derece arasındaydı. Gitmeyi düşünenlere yanlarına kışlık kıyafetleriyle birlikte sağlam bir ayakkabıda almalarını tavsiye ederim.

Strathisla Distillery

Strathisla Distillery

İskoçya gaydası, yerel kıyafetleri ve viski markalarıyla meşhur bir ülke. Hemen hemen her şehirde farklı viski üretim merkezlerine rastlayabilirsiniz. Örneğin Aberdeen şehri ‘Home of Chivas Regal’ olarak geçiyor. Yani Chivas marka viskilerin ana vatanı. Aberdeen’de de oldukça fazla viski üretim noktası mevcut. Chivas Regal‘in ilk üretim merkezi Strathisla Distillery‘de burada.

İskoçya’da hava genelde soğuk olduğu için yapılabilecekler çok fazla değil. Viski üretim merkezlerini, müzeleri ve görkemli şatoları gezmek tavsiye edebileceğim aktiviteler arasında.

İskoçya tarım ve hayvancılıkta da oldukça gelişmiş bir ülke.

İskoçya’ya Nasıl Gidilir?

İskoçya’nın en büyük şehirleri Glasgow, Edinburgh ve Aberdeen.

Üçünde de havaalanı mevcut. Benim sadece Aberdeen’i ve buraya bağlı Keith kasabasını ziyaret etme şansım oldu.

British Airlines İstanbul’dan Londra aktarmalı olarak Aberdeen uçuşlar yapıyor. Bende bu yolu kullandım. Ayrıca THY’ninde Edinburgh’a uçuşları olduğunu biliyorum. İngiltere’den, İskoçya’nın farklı şehirlerine hızlı tren seferleri de mevcut. Trenlere de göz atılabilir.About

Babaoğlan is a seasoned sales leader and management professional with 8 years of diverse experience on solution selling and key account management in global players.'Ballantine’s ile İskoçya Seyahati ve Linn House' has 1 comment

  1. December 31, 2012 @ 9:29 am 2013 Nardugan'ınız Kutlu Olsun!

    […] görmek istediğim İskoçya‘ya birlikte 4 yeni ülke gördüm, bol bol seyahat […]

    Reply


Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ali Rıza Babaoğlan 2006 - 2019 ©