New Media · Politics · Research · Türkçe

2014 Yerel Seçimleri ve Sosyal Medya

Amerika’da Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde ikinci kez başkan adayı olarak yarışan Demokrat grubun adayı Barack Obama dünyada sosyal medyayı en iyi kullanan isimler arasında gösteriliyor.

2008 yılında yaşadığı seçim sürecini Twitter ve Facebook’u kullanarak renklendiren ve siyasette sosyal medya kaynaklarının kullanımına ilişkin oldukça önemli örneklere imza atan Obama ve ekibi, 2012 seçimleri için daha farklı stratejilerle sosyal medyadan etkin olarak yararlanmaya devam ediyor.

Obama’nın ekibi 2012 başından beri attığı farklı adımlarla Kasım’da yapılacak seçim kampanyası için alt yapı oluşturmuş ve oyunu Facebook ile Twitter dışında farklı sosyal mecralara yaymış durumda.

2008 yılındaki seçimlerden önce sosyal medyanın gücünü tam anlamıyla kullanabilmek adına, Facebook’un kurucu ekibinden Chris Hughes’i da ekibine dahil eden Obama bu yıl ki seçimler için Tumblr, Pinterest ve Instagram gibi servisleri yıl başından itibaren oldukça etkin kullanmaya başladı.

2008 döneminde özellikle gençlerin bulunduğu Facebook, Twitter gibi ağları oldukça iyi kullanarak gençlere ulaşan ve bu alanlar sayesinde oldukça ciddi destek alarak başkanlığa gelen Obama, 2012 seçimleri içinde özellikle Tumblr’da oldukça ciddi işler yapıyor.

Yaptığı tüm seçmen ziyaretlerini en çarpıcı fotoğraflarıyla birlikte Tumblr günlüğüne taşıyan Obama, Tumblr’da paylaşılma ve tıklanma rekorları kırmış durumda.

Kişilerin sosyal medyadaki etkilerinin skorlandığı uygulama Klout’da da bir hesap oluşturan Obama, 100 üzerinden 99 puanla dünyanın sosyal medyadaki gücü en yüksek siyasetçisi konumunda.

Amerika’da durum böyleyken, Türkiye’deki siyasilerin sosyal medyanın değerinin 2014 mahalli seçimleriyle daha net anlayacağını düşünüyorum.

2007 ve 2011 genel seçimlerinde adaylar tarafından yeterince kullanılamayan ve ilgi gösterilmeyen sosyal ağlar, 2014 mahalli seçimleri için nabız yoklama ve seçmen dinleme noktası haline dönüşebilir.

O güne kadar etkin bir sosyal medya yönetimi yapısı kurabilmiş adaylar ise eminim ki aday oldukları yerlerde gücüne güç katarak farkı açacak hatta seçilecek.

Fakat unutulmaması gereken sosyal medyanın diğer iletişim yöntemlerinin aksine çift yönlü bir propaganda aracı olduğu. Dolayısıyla burada yaptığınız her hareketin tepkisini anında görebilir ve cevap vermek durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle ciddi emek harcamak, gelen soruların ciddiyetle yanıtlamak ve burayı sadece reklam yapmak için kullanmamak gerekiyor.

Sosyal medyada güç sahibi olmak gerçekten çok ayrı bir ve üzerine düşünülmesi gereken önemli konu. Bu konuda What is Social Media? isimli bir ingilizce makale yazmıştım.

Somut bir güç örneği olarak ise; 3,4 milyonu geçen takipçi sayısı olan Venezeula devlet başkanı Hugo Chavez‘in Klout‘ta 80 puanı olmasına karşın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘ün 2,2 milyon twitter takipçisiyle elde ettiği Klout puanı şuan 84.

Klout‘un bu iki liderin sadece Twitter etkisine bakarak hesapladığı puana göre Chavez‘in, Gül‘e göre bir milyondan daha fazla takipçisi olmasına karşın, Abdullah Gül‘ün oluşturduğu etki sosyal medyada çok daha fazla.

Yani sosyal medyada da nicelik değil, nitelik daha önemli.

Bu bir güç ve bu gücü oluşturabilmek ise ciddi bir emek istiyor.

Bakalım 2014 mahalli seçimleri bu konuda bize ne gösterecek?

Bu konuyla ilgili olarak daha önce Bilkom‘un Ankara’da düzenlediği Dijital Başkent etkinliğinde yaptığım Kamu’da Dijital Dönüşüm ve Dijital Vatandaş Memnuniyeti başlıklı konuşmamda kullandığım sunumu da paylaşmak isterim. Bu sunumda günümüz “dijital vatandaşlarının” ve “yeni nesil seçmenlerin” neler beklediği, neye göre oy verme eğiliminde olduğu anlatılmakta.

 Dijital Başkent – Ali Babaoğlan from Ali Rıza BABAOĞLAN on Vimeo.

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *