HAKKINDA

Ali Rıza Babaoğlan Mersinli Türk Siyasetçi, Bilgisayar Mühendisi, İş İnsanı ve TÜSİAD Üyesi’dir.

9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA Partisi) Kurucu Kurulu’nda yer alarak, ilk seçimde Genel Merkez Yönetim Kurulu ve Genel Başkan Yardımcısı olarak Halkla İlişkiler Biriminden Sorumlu Başkan seçilmiş, 1. Büyük Olağan Büyük Kongre sonucunda aynı görevlerine devam etmiş ve 19 Temmuz 2021 tarihinde kendi isteğiyle partide bulunan tüm görevlerinden yaptığı yazılı açıklama ile istifa etmiştir.

Bu süreçte birçok TV Programına konuk olarak dijital parti söylemlerini açıklamış ve güncel gelişmeler üzerine değerlendirmelerde bulunmuştur.

EĞİTİM:
Devlet memuru olan ailesinin doğu görevi nedeniyle Diyarbakır’da doğmuştur. İlk Okul eğitimini Mersin 3 Ocak İlköğretim Okulu’nda, Ortaokul ve Lise eğitimini Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Ankara Başkent Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği Lisans eğitimini tam burslu olarak kazanmış ve 2004 – 2008 yılları arasında tamamlamıştır.

Üniversite öğrenciliği döneminde IBM Avrupa merkezi tarafından Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin (EMEA) ‘En Gelecek Vaadeden 75 Öğrencisi’ arasına seçilen Babaoğlan, IBM’in İsviçre’deki Zürich Merkez Araştırma Laboratuvarı’nda innovasyon eğitimi almıştır. Babaoğlan, mezuniyeti öncesi Microsoft Office 2007 ürün ailesinin geliştirilmesinde öğrenci çalışan olarak görev almıştır. Zurich eğitimi sonrasında Türkiye’ye dönen Babaoğlan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2008 yılında kurulan ilk Türk milli teknoloji takımına davet edilmiş ve Türkiye’yi, Hollanda’da düzenlenen Avrupa Bilişim ve Beceri Olimpiyatları’nda ilk defa resmi olarak bilişim teknolojileri ve iletişim alanında temsil etmiştir. Yarışma sonrasında dönemin Hollanda Kraliçesi’ne Türkiye’deki çalışmalarını ve projelerini aktaran bir sunum yapmıştır. Halen Bilkent Üniversitesi’nde tam burslu olarak kazandığı İşletme Yönetimi (MBA) Yüksek Lisansı’na devam etmektedir.

İŞ HAYATI:
İrlanda’nın Dublin şehrindeki LinkedIn’in Avrupa merkez ofisinde yürüttüğü LinkedIn’in Türkiye Bölge Direktörlüğü görevinin öncesinde IBM Türkiye ve SAP Türkiye’de görevler almış, Microsoft Türkiye’de öğrenci çalışan olarak çalışmalar yapmıştır.

2015 yılından bu yana, kurmuş olduğu teknoloji yatırım şirketi ile Avrupa, Ortadoğu ve Afrika odaklı girişim fonlaması, yatırım ve yatırım yönlendirme alanlarında Türkiye’de önemli teknoloji girişimlerine destek sunmuş ve yatırımcı ortak olarak dahil olmuştur. Şu anda 12 farklı teknoloji şirketinin hissedarı konumundadır. Aynı zamanda 2019 itibariyle Türk girişimcilerini desteklemek için başlattığı İstanbul’da yer alan paylaşımlı ofis alanı projesiyle ile Türkiye’den girişimlere ve girişimcilere ücretsiz ofis alanı sunmakta ve yurtdışına açılmalarına aracılık etmektedir.

SOSYAL ÇALIŞMALAR:
Dünyaca ünlü global bir organizasyon olan Junior Chamber International (JCI) tarafından 2009 yılında‘Türkiye’nin On Başarılı Genci (TOYP)’ ödülüne layık görülen Babaoğlan, öğrenciliği döneminde Birleşmiş Milletler Gönüllüsü olarak İtalya’nın Spoleto ve Kenya’nın Nairobi ile Mombasa şehirlerinde ‘UNDP Millennium Development Goals’ programı için gönüllü çalışmalar yürütmüştür.

Sosyal sorumluluk tarafında da çalışmalarına devam ederek Yeni Bir Lider Derneği’nde genç profesyoneller ile üniversite öğrencilerinin liderlik çalışmalarına destek olan Babaoğlan, bugüne kadar Türkiye’deki 40’dan fazla üniversitede 4.000’den fazla öğrenciyle farklı etkinlikler kapsamında bir araya gelerek konuşmalar yapmış, uluslararası anlamda Lviv’de gerçekleştirilen IT ARENA, Beyrut’ta gerçekleştirilen ARABNET, Kahire’de gerçekleştirilen RISEUP SUMMIT, Hamburg’da gerçekleştirilen NEXT gibi etkinliklere davetli konuşmacı olarak katılmıştır. Türkiye’de ise Webrazzi Summit, Webit, Eurasia BlockChain Summit, Boğaziçi Zirvesi, MÜSİAD Vizyoner, World Angel Investor Business Forum gibi etkinliklerde konuşmalar yapmıştır. Ayrıca profesyonel iş hayatı alanında kurumlara kurum içi konuşmalar yapmak üzere davet edilmektedir.

2018 – 2020 yılları arasında her hafta canlı yayınlanan ‘İşte Fikir’ isimli girişimcilik odaklı televizyon programını yapan Babaoğlan, farklı birçok televizyon programına da katılarak Bilişim sektörü üzerine değerlendirmeler yapmaktadır. Ali Rıza Babaoğlan aynı zamanda Türk girişimciliğinin en etkili dergisi olan START UP dergisinde 3 yıl boyunca köşe yazarlığı yapmıştır.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK) Fildişi İş Konseyi, Katar İş Konseyi ve Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi üyelikleri ile Kuveyt İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarına devam eden Babaoğlan’ın ismi, yaptığı çalışmalar neticesinde halen ‘Dünyanın En Başarılı Gençleri’ listesinde yer almaktadır.