Avrupa Parlamentosu Genç Liderler Zirvesi

Avrupa Parlamentosu Genç Liderler ZirvesiBu yıl 22 – 25 Mayıs tarihleri arasında, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler arasında Avrupa Parlamentosu’nun 754 sandalyesini belirlemek için yapılacak olan seçimler öncesi kritik öneme sahip bir zirve gerçekleşecek.

9 – 11 Mayıs tarihleri arasında Strazburg’da Parlamento binasında gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu Genç Liderler Zirvesi Avrupa Birliğine üye ve aday ülkelerin gençlerini buluşturacak ve “Gençlerin Yetkilendirilmesi” (“Youth Empowerment”) başlığı ile yapılacak.

Bu önemli zirvede Türkiye’yi temsil edecek ekibi belirlemek için Ocak ayında Avrupa Parlamentosu tarafından bana verilen görev Mayıs başında Strazburg’da gerçekleşecek etkinlik ile tamamlanacak.

Ziyaret öncesi etkinliğe davet edilen ekibin lideri olarak ATV Avrupa kanalında yayınlanan Avrupa’da Gündem programına katılarak zirveyi değerlendirdik.


Avrupa’da Gündem: Avrupa Parlamentosu Genç Liderler Zirvesi

Etkinlik hakkında detaylı bilgi için EYE 2014 internet sitesi veya Twitter üzerinde #EYE2014 başlığını takip edebilirsiniz.

Kısa Özet: Türkiye – Avrupa Birliği Üyelik Süreci

1987 yılında tam üyelik başvurumuz ile başlayan Avrupa Birliği üyeliği sürecimiz, 2014 yılı itibariyle 20+ başlık üzerinde süren tartışmalar nedeniyle devam etmekte. Müzakere süreci resmi olarak 3 Ekim 2005’te başladı. Sekiz yıllık süreçte Türkiye-AB arasında toplam 33 fasıldan 13 fasıl müzakerelere açılmış, biri (geçici olarak) kapatılmıştı. Açılmayan 20 fasıldan 17’si, AB Konseyi ve bazı üye ülkelerin siyasi engeline takılarak bloke edilmişti.

Türkiye AB ilişkilerinde 2010 – 2013 arasında açılmayan fasıllarla ilgili temaslar, 2013 yılı başında dönem başkanlığının İrlanda’ya geçmesi ile hız kazandı. Nitekim bu çalışmalar 2013 Kasım ayında sonuç verdi ve 3 yılı aşkın süredir hiç fasıl açılmayan Türkiye’nin Avrupa Birliğine adaylık sürecinde “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” başlıklı 22. Fasıl Kasım 2013 başında açılmasıyla tekrar hızlandı.

Detaylı bilgi: Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik süreci

Similar Posts:
About

Ali is a seasoned business leader and executive with 10 years of diverse experience in Digital and Commercial areas of IT industry. He gained broad experience in managing on-demand (cloud) and on-premise offerings in both Public and Private sectors in Turkey and UK&I.'Avrupa Parlamentosu Genç Liderler Zirvesi' has no comments

Be the first to comment this post!


Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

Ali Rıza Babaoğlan | All Rights Reserved, part of Grow in EMEA Investment Advisory group.