Personal · Türkçe

Bir Türk için Silikon Vadisi

Geçen sene Ağustos ayında Silikon Vadisine yaptığım seyahatteki izlenimlerimi Serdar’ın sunduğu Sosyal Medya‘ya bağlanarak aktarmıştım.

O seyahatimde birçok küçük startup firmanın yanında Zynga, Tagged, Yahoo, Google, Intel, Deliotte, Facebook gibi oldukça büyük firmalara da ziyaret yapma imkanlarım olmuştu ve bu deneyimlerimden bahsetmiştim.

Bu yıl ise Mayıs ayı ortalarında tekrar San Francisco‘ya giderek Silikon Vadisinde farklı ziyaretler ve gözlemler yapma şansı elde ettim.

Bu ziyaretim daha çok Amerika’daki Türk iş adamları ile zaman geçirme ve fikir alışverişinde bulunma üzerine olsa da, genel havayı tekrar koklama ve Silikon Vadisindeki durumu geçen seneye göre kıyaslama imkanı elde ettim.

Özellikle şunu söyleyebilirim ki; taşlar biraz daha yerine oturmuş.

Çılgın gibi proje kovalayan kişiler yerini biraz daha doğru ve para kazandıracak projeyi arayanlara bırakmış. Üniversitelerin ise girişimci desteğini, yatırımlarını ve sağladıkları olanakları biraz daha artmış. Büyük şirketler bu işe daha fazla zaman ve daha fazla para ayırmaya başlamış.

Microsoft, Intel, Hewlett-Packard, Oracle, SAP gibi şirketlerin büyük kalabilmek için bu alanlarda yatırım yapmaları şart. Firmalar bunun iyiden iyiye farkına varmış.

Bu ziyaretimde geçen sene olduğu gibi herhangi bir TV programına katılmadı.

Fakat ziyaretim Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Amerika ziyaretiyle aynı tarihlere denk geldiği için, kendisiyle de San Francisco merkezinde düzenlenen özel bir resepsiyonda tanışma imkanına eriştim.

SAP‘nin Palo Alto‘da bulunan Araştırma Laboratuvarında oldukça fazla vakit geçirme şansımın olduğu ziyaret boyunca, Facebook‘u da ziyaret etme ve bazı Türk çalışanlarıyla halka açılma konularında fikir alışverişi yapma imkanım oldu.

İşin en çok merak edilen kısmına dönersek, daha önceki üç haftalık ziyaretime oranla oldukça kısa olan bu beş günlük gezide de fark ettim ki bir Türk için San Francisco, hayatının bir bölümü geçirmek ve kendini geliştirmek adına oldukça güzel bir yer. Fakat tüm hayatımı orada geçirmeyi ben hala düşünemiyorum.

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *