Cloud Teknolojilerinin Geleceğinde Bireysel Güvenlik

Cloud Teknolojilerinin Geleceğinde Bireysel Güvenlik1950’lerin başında konuşulmaya başlanan Cloud Teknolojisi (Bulut Bilişim), ilk olarak akademilerde kullanılmış ve bilgisayarlardan daha iyi verimi almak için tek bir merkezi bilgisayar üzerinden işlem yapılması amacıyla merkeze bağlanan istemciler üzerinden oluşturulmuştur.

Günümüzde ise bu teknoloji hızlı ve anlık veri paylaşımından, kurumsal sistemlere kadar birçok yapıda yeni nesil bir yazılım tasarım mimarisi olarak kullanılmaktadır.

Gün geçtikçe artan bilgi ve işlem yoğunluğu nedeniyle günümüzde oldukça popular hale gelen Cloud teknolojiler, birçok alanda yaygınlaşmakta ve yeni bir kullanıcı deneyimi sunmakta.

Cloud teknolojilerinin gelişimi ile önümüzdeki 10 yıllık dilim içerisinde, sıklıkla kullandığımız cep telefonları ve mobil cihazların uzak sunuculardan veri çekimi ile çalışacak olması ise beklenen bir diğer teknolojik gelişme.

Akıllı telefonlar üzerinde giderek artan kullanım yoğunluğu ve uygulama yükleme sayısı nedeniyle; cep telefonlarında oyun oynamak için farklı sunucuya, ofis/döküman ihtiyaçları için farklı sunucuya bağlanacağımız günler yakında. Böylece telefonlarımıza büyük boyutlu uygulamalar yüklemek yerine, aynı uygulamaların daha küçük boyutlu arayüzlerini yükleyip Cloud üzerinden hizmet alıyor olacağız.

Böylece ürecitiler dağıtık mimariyle hizmet vermek ve her ucun güvenliği tek tek sağlamak gibi maliyetlerden kurtulurken, biz son kullanıcılar ise veri güvenliği konusunda çok daha fazla şüphe duymaya başlayacağız.

Bu durum, şuan kurumsal tarafta Cloud teknolojilerinin kullanılmasıyla başlayan güvenlik endişelerinin ve sorunlarının, kurum duvarlarını aşarak bireylere yansıması demek.

Şuan hepimizin cebinde yer alan akıllı telefonlarımızda bilginin Cloud üzerine tanışmasıyla, güvenlik alanında yeni bir tartışma daha başlayacak.

blueJacking, blueSnarfing, and blueBugging gibi mazide kalan kavramları Cloud’un etkisiyle güncel açılardan tekrar duymaya başlayacağız.

Bu açıdan bakıldığında yaşadığımız süreçte şirketler için maliyet optimizasyonu sunan bulut teknolojisinin, son kullanıcılar için güvenlik zaafiyetleri doğuracağı yönündeki kaygıları görmemek imkansız.

Bakalım Cloud’un geleceği biz son kullanıcılar için ne getirecek.

Similar Posts:
About

Ali is a seasoned business leader and executive with 10 years of diverse experience in Digital and Commercial areas of IT industry. He gained broad experience in managing on-demand (cloud) and on-premise offerings in both Public and Private sectors in Turkey and UK&I.'Cloud Teknolojilerinin Geleceğinde Bireysel Güvenlik' has no comments

Be the first to comment this post!


Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

Ali Rıza Babaoğlan | All Rights Reserved, part of Grow in EMEA Investment Advisory group.