New Media · Politics · Türkçe

Sosyal Medya’nın Siyasete Etkisi ve İnternet Politikası

“Sosyal Medya” terimi eminim bugünlerde sıkça duymaya başladığınız bir kavram.

Geleneksel medyanın aksine bilgi akşının çift yönlü olduğu, habere ulaşmaya çalışan her vatandaşın aynı zamanda bir haber kaynağı da olduğu bu yeni medya düzeninin etkisi gün geçtikçe artmakta.

Son yıllarda “Arap Baharı”, “Wikileaks”, “Occupy the WallStreet” gibi birbirinden önemli ve dünya siyasi tarihine damga vuran olayların ortaya çıkmasında ve ortaya atılan iddiaların tüm dünyaya yayılmasında rol oynayan sosyal medya, siyasi olarakta artık birçok ülke yönetiminin gözünde iyi yönetilmesi gereken bir güç kaynağı. Siyaset ve sosyal medya etkisi

Doğru yönetemediğiniz zaman “Arap Baharı” adı altında Tunus, Libya, Mısır gibi ülkelerde olduğu gibi hükümetlerin devrilmesine kadar giden bir sürecin en büyük tetikleyicisi, yönetebildiğiniz zaman ise Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül‘de de olduğu gibi, halka doğru zamanda ulaşıp, doğru bilgileri aracısız alınmasının sağlandığı bir sistem.

Gazete, radyo ve televizyon gibi geleneksel medya unsurları bundan 75 yıl öncesi için nasıl yeni iletişim araçları ise, yeni bir iletişim yöntemi olan sosyal medyanın iletişim araçları da Twitter, Facebook, Foursquare ve Youtube gibi servisler.

Yıllar önce ilk ortaya çıktığı zamanlarda, birçok kişi tarafından “şeytan aleti” olarak adlandırılan ve kullanılmak istenilmeyen televizyonlar, günümüzde nasıl her evin değişmez bir parçası olduysa, bundan belki bir 10 yıl sonrada sosyal medyaya ait iletişim araçları gündelik yaşantımızın değişmeyecek parçası olacak.

5 yılı aşkın süredir Türkiye’de kamu sektörü içerisinde yer alıp farklı birçok projeye imza atmış, geleneksel medya da daha önce birçok kere makaleler yayınlanmış, etkilerini görmüş; sosyal medya kullanımına da oldukça erken başlayarak ve etkin kullandığının düşünen birisi olarak ister istemez bu dönüşüm içerisindeyim.

Değişim kaçınılmaz. Önemli olan değişimlere adapte olabilmek ve bu değişim dalgalarını ülke yararına doğru kullanabilmek. Bu nedenle devlet yönetiminde ve siyasette sosyal medyanın rolü olması gerektiğine ve bu rolün doğru kişilerin ellerinde doğru şekilde yönetilmesi gerektiğine inanıyorum. Siyaset ve sosyal medya ilişkisi artık daha da önemli. Siyasilerin burada doğru şekilde yer alması gerekiyor.

Devlet yönetimlerinin digitalleşmesi gerekiyor. Çünkü şuan devletten hizmet talep eder konumda olan Y ve Z kuşağı mensubu bireyler sosyal medyayı gündelik hayatlarında sıkça kullandıkları için buradaki hıza ve etkiye alışmış durumdalar.

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın tek yetkili Türkiye satıcısı Bilkom’un düzenlediği ve benimde Dijital Yaşam Koçu ünvanı ile katıldığım “Dijital Başkent” etkinliğindeki konuşmamda bu konuya değindim ve oldukça olumlu tepkiler aldım.

Eğer göz atmak isterseniz, etkinlikte yapmış olduğum “Kamu’da Dijital Dönüşüm ve Dijital Vatandaş Memnuniyeti” başlıklı sunuma buradan ulaşabilirsiniz.

Bu konuları tartışmak üzere sosyal medyanın siyasete etkisini oldukça iyi gören ve bunu çok vizyoner şekilde yöneten T.C. Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Kemal İlter ile birlikte Gülin Yıldırımkaya‘nın konuğu olarak katıldığım HT Gündem programı, 6 Ocak akşamı saat 19.00‘da Bloomberg HT kanalında yayınlandı.

Programdan sonra Twitter, Facebook ve e-posta üzerinden birçok soru ve yorum aldım.

Programı kaçıranlar ve izlemek isteyenler için programın kaydını paylaşıyorum:

 

Devlet Yönetiminde Sosyal Medya'nın Rolü – Ali Rıza BABAOĞLAN from Ali Rıza BABAOĞLAN on Vimeo.

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *