Research · Tech · Türkçe

Dijital Dünya’yı Vergilendirebilmek

Son dönemde Twitter’ın da kapatılmasıyla daha fazla gündeme gelen “hem vergi vermiyorlar, hem de..” söylemi aslında sadece ülkemizin değil, dünyanın birçok ülkesinin yaşadığı bir soruna işaret etmekte; Yeni Dijital Dünya’nın Doğru Vergilendirilebilmesi

Bu konuda daha önce yaptığım bir değerlendirme şu şekilde;

“Teknolojinin gelişimi ve değişimi ile yeni nesil iş yapma yöntemleri ve yeni nesil servisler / hizmetler ortaya çıkardı. Özellikle internet sayesinde ortaya çıkan hızlı iş yapma ve masa başından tüm dünyaya hizmet sunma modelleriyle şirketler farklı noktalara geldiler. İnternet şirketlerinin sundukları hizmetler ve karşılığında aldığı ücretlere ilişkin vergilendirilmeleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ciddi bir sorun. Dünya’nın karşı karşıya olduğu bu sorun ile ilgili Deloitte, Ernst & Young gibi dünya devi araştırma ve denetleme kuruluşlarının araştırmaları ve yayınladığı raporlar mevcut. Bu sorunun çözümü ise pazarınızı ve regülasyonlarınızı cazip hale getirip, bu şirketlerin kendi ülkeniz üzerinden hizmet verebilmesini sağlamak. Aksi halde Twitter, Facebook, vs.. şirketler verdikleri hizmetleri yurtdışından faturalandırdığı için hem cari açıkta ciddi bir problem oluşturmakta, hem de ülkenizde bir kontak noktası bulundurmayarak iş birliğine kapalı halde çalışmakta.”

Bu değerlendirmem de bahsettiğim ilk detaylı rapor E&Y tarafından hazırlanmış Tax Issues In The New Digital Environment başlıklı çalışma. İkincisi ise daha dar kapsamlı olan ve Tax Issues In Digital Convergence başlığıyla yayınlamış Deloitte‘ın araştırmasıydı.

Bu konu üzerine yaptığım araştırmalarda ulaştığım en detaylı rapor ise KPMG tarafından yayınlanan A New Era In International Tax isimli kaynak. OECD kararlarına da değinen rapor içerdiği analizler ve sunduğu çözüm yöntemleri ile ciddiyet okunası bir kaynak.

Raporun Tamamı:

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *