Dublin Deneyimlerim ve İzlenimler

Dublin Deneyimlerim ve İzlenimlerTakip edenler biliyordur; profesyonel iş yaşantımda beş yılımı doldurduktan sonra kariyerimde farklı bir açılım yapmak için 2011 yılı Eylül ayında Dublin’e taşınmaya karar verdim.

O günden bu yana da oldukça farklı deneyimler edindim ve Dublin‘de yaşamakla ilgili oldukça soru aldım.

Bu nedenle bir Türk olarak Dublin’de yaşamanın olumlu ve olumsuz yönlerini yazmak istedim, yeni deneyimlerim oldukça buraya eklemeler yapacağım.

Dublin’de yaşamak:

• İrlanda’nın teknoloji alanında sağladığı vergi avantajlarından dolayı Google, Facebook, Twitter, Linkedin, Salesforce, vs.. gibi tüm yeni nesil teknoloji firmalarının Avrupa merkez ofisi (EMEA HQ) yani tüm Avrupa’daki operasyonlarını yönettiği ofis Dublin’de bulunuyor. Bu nedenle Dublin bilişim teknolojileri üzerine çalışanlar için oldukça ciddi deneyim ve kariyer imkanı sunuyor. Bu bahsettiğim şirketlerdeki genel yaş ortalaması Türkiye’ye göre daha düşük. O yüzden benim gibi bugüne kadar çalıştığı her birimde en genç olan birisiyseniz, bu biraz garip gelebiliyor.

• Dublin’de hava soğuk. Ama öyle böyle değil. Gerçekten çok soğuk. Bugüne kadar bir çok sefer dünyanın farklı şehirlerinde bulundum fakat böyle bir soğuk hava yaşadım mı hatırlamıyorum. Hava durumu raporlarında bahsedilen Okyanustan gelen soğuk hava dalgaları lafının anlamını anlıyor ve tüm okyanus soğugunu olduğu gibi yüzünüzde hissediyorsunuz. Hava her ayın sadece 3-4 günü güneşli ama o günlerde de oldukça soğuk. O günler dışında ise oldukça kapalı. Gökyüzünün maviliğini görebildiğiniz gün sayısı oldukça az. Bunun yansıması olarak evlerde ısınma vs.. problemleri olabiliyor.

• Aldığı yağışın ve doğal ortamlarının korunmasının etkisiyle İrlanda genel olarak oldukça yeşil. Bunu ilk uçakta inerken farkediyorsunuz, sonrasında ise şehirde yaşayarak görüyorsunuz. Gereksiz herşeyin yerinde ağaç var. Dolayısıyla insanlar soguğa pek aldırış etmeden günlük sporlarını parklarda ve koşu yollarında yapıyor.

Trafik İngiltere’deki gibi ters akmakta. Bu da burada araç sahibi olduğunuzda kaza yapma riskinizi arttırabilir. Bu yüzden ben bir süre daha araç almayı düşünmüyorum.

• Şehir bisiklet kullanmaya çok uygun. Bu yüzden sabah işe gidişlerinizi ve akşam işten dönüşlerinizi spora dönüştürmeniz çok kolay.

İş ve özel yaşam dengesi (Work / Life Balance) çalıştığınız şirkete ve biriminize göre değişmekle birlikte oldukça iyi düzeyde. Kendinize ayırabileceğiniz ciddi zamanınız oluyor ve bunu yapmanız şirketiniz tarafından destekleniyor. Tek sorun bu zamanlarda yapabileceğiniz dış mekan (Outdoor) aktivitelerinin soğuk nedeniyle pek fazla olmaması.

• Dünyanın en iyi yirmi üniversitesi arasında gösterilen Trinity College burada ve şehrin tam ortasında. Dolayısıyla burada çalışırken iş temponuza uygun bir üniversite programında kaliteli bir eğitim almanızda mümkün.

• Burada bu bahsettiğim şirketlerde çalışan ciddi sayıda genç Türk çalışan var. Toplam sayının 1000‘i geçtiğini tahmin ediyorum. Facebook ve Google en fazla Türk çalıştıran şirketlerin başında geliyor.

Similar Posts:
About

Ali is a seasoned business leader and executive with 10 years of diverse experience in Digital and Commercial areas of IT industry. He gained broad experience in managing on-demand (cloud) and on-premise offerings in both Public and Private sectors in Turkey and UK&I.'Dublin Deneyimlerim ve İzlenimler' has no comments

Be the first to comment this post!


Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

Ali Rıza Babaoğlan | All Rights Reserved, part of Grow in EMEA Investment Advisory group.