Economy · English · Future

Otomotiv Sektöründe Gündem 2018 Raporu

Türkiye bir dönüşümün eşiğinde. Ülke olarak, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek ve yerli teknolojiler geliştirmek gibi hedeflerimiz var.

Bunun en önemli sacayaklarından birini de hiç şüphesiz otomotiv endüstrisi oluşturuyor. Bugün ülkemiz, yatırımlarını tamamlamış 9 küresel ve 7 yerli otomotiv ana sanayi üreticisine ve sürekli kendisini geliştiren önemli bir tedarik ağına ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca, İstanbul Sanayi Odası’nın “2017 yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde ilk 10’da 5 otomotiv şirketi yer alıyor. Bütün bu şirketler, kendi alanlarında dünyanın önde gelen temsilcileri ve mükemmelliyet merkezleri konumundalar.

2018 yılında Türkiye’de otomotiv sanayisinin araç üretimi 1,55 milyon adet seviyelerinde gerçekleşti. Üretilen bu araçların %85’i ihraç edilirken, üretimden ihraç oranı 2017 yılına kıyasla %7 artarak 1.318.000 civarına yükseldi.

Miktar bazında, Türk otomotiv sanayi üreticileri, geçtiğimiz yıl, 32,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek dış ticaret dengesine önemli katkıda bulundu. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, geçtiğimiz yıl en fazla ihracat yapan ilk 5 şirketin içinde 4 adet otomotiv şirketi yer alıyor.

2018 yılı sektörel ihracat sıralamasında birinci olan otomotiv sanayisi, 13 yıldır bu başarıyı tekrarlıyor.

Aynı dönemde, otomotiv sanayisindeki AR-GE istihdamı ve patent başvurularında da ciddi artış gözlemlenmiş; 141 Ar-Ge ve tasarım merkezi ile otomotiv sektörü en çok AR-GE ve tasarım merkezi barındıran sektörlerimizden olmuştur.

“Otomotiv Sektöründe Gündem – 2018 Özel Sayı” isimli bu rapor çalışması ile, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisimiz ve EY Türkiye birlikte olarak, otomotiv sektörünün tüm oyuncularının ve ilgililerinin istifadesine sunulmak üzere önemli bir içeriğe imza atmış.

Sektörün üretim, pazar, vergi, devlet destekleri ve insan kaynakları gibi temel alanlarında meydana gelen gelişmeleri biraraya getiren ve mevcut fırsatları analiz ederek ortaya koyan bu çalışma, umuyorum ki önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır.

Alt taraftan bu değerli raporun detaylarına ulaşabilirsiniz.

Similar Posts:

    None Found

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *