Pers b 1132x600 2 1132x600 1132x480 - Facebook COO'su Sheryl Sandberg'den Kalanlar

Facebook COO’su Sheryl Sandberg’den KalanlarBugün Vodafone CEO Club davetlisi olarak dünyanın en güçlü 50 kadınından biri olarak gösterilen ve halen Facebook’ta Chief Operating Officer (COO) görevini sürdüren Sheryl Sandberg’i ikinci defa dinleme şansına eriştim.

İlk defa Amerika’da sosyal ağların geleceği üzerine tanışma ve konuşma fırsatı bulduğum Sandberg’in bu seferki konuşmasında ana tema “Kadın Liderliği” idi.

facebook sheryl haber - Facebook COO'su Sheryl Sandberg'den Kalanlar

2013’de Amerika’da LEAN IN adıyla çıkan ve Ocak başında “Sınırlarını Zorla” şeklinde Türkçe’ye çevrilen kitabı üzerine konuşmak için İstanbul’a gelen Sandberg, özetle çevresel, sosyal, tarihsel nedenler kadın lider oranının düşüklüğünde etken olduğunu ama bunun kadınların bireysel bazda mücadele veremeyecekleri bir sorun olmadığını aktardı bizlere.

Kitabı sonrası LEAN IN isimli bir de dernek kuran Sandberg, bu konunun öneminin kadınlar tarafından fark edilmesi gerektiğini bazı net örneklerle açıkladı.

Konuşmasında son yıllarda dünyada da çokça tartışılmaya başlanan “Kadın Liderliği” konusunu da sıkça vurgu yapan Facebook COO’su, kadınların liderlik rolünü oynamak için kadınlıklarından feragat etmeden daha cesur ve kararlı olmaları gerektiğini ve kadın lider yetiştirmek için küçüklükten itibaren kadın kimliğine ait klişeleri yerle bir etmek gerektiğini aktardı.

Amerika’da basının kitabıyla ilgili yaptığı eleştirilere de değinen Sandberg, kitabı yazarken Mark Zuckerberg‘in omzunda ağladığı yönündeki haberlere de ince bir espriyle gönderme yaptı.

Bir saat süresince yeni nesil bir yaklaşımla kadın istihdamı ve kadın liderliği üzerine etkili bir konuşma yapan ve konuşması sonrasında Facebook ile ilgili pek soru almayan Sandberg’in, Türkiye hakkında hemen hemen hiç bilgiye sahip olmaması, herşeyi ekrandan okuması ve koca boğaza “akarsu” demesi aklımda yer etti.

Sheryl’nin İstanbul’daki konuşması sırasında sıkça atıfta bulunduğu, 2010 yılında gerçekleşen ve Türkçe’ye de çevrilmiş olan “Neden Çok Az Sayıda Kadın Lider Var” başlıklı TED Talk’a alt taraftan ulaşabilirsiniz.

 

Similar Posts:
About

Ali is a seasoned business leader and executive with 10 years of diverse experience in Digital and Commercial areas of IT industry. He gained broad experience in managing on-demand (cloud) and on-premise offerings in both Public and Private sectors in Turkey and UK&I.'Facebook COO’su Sheryl Sandberg’den Kalanlar' has no comments

Be the first to comment this post!


Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

Ali Rıza Babaoğlan | All Rights Reserved, part of Grow in EMEA Investment Advisory group.