Future · Tech · Türkçe

Gelecek

Bir süredir Dublin’de yaşayan ve burada bulunan ‘Avrupa’nın Silikon Vadisinde’ görev alan birisi olarak artık teknolojinin evrimini çok daha iyi görebiliyorum.

1960’larda oda büyüklüğündeki bilgisayarlardan başlayan ve sonrasında masaüstü, dizüstü, tablet şeklinde devam eden donanımsal gelişmelere paralel olarak bulut teknolojiler ve sağlanan servis bazlı ücretlendirilen yazılımlar tüketicilere farklı kapılar açmak üzere.

Donanımların küçülmesi ve yazılım teknolojilerinin internetle içiçe girerek oldukça kabul edilebilir fiyatlarla bize hizmet sunmaya başlaması şuan yaşadığımız dünya.

Bunun sonraki adımıysa Internet of Things yani ‘nesnelerin interneti’.

Biz insanların ardından; sahip olduğumuz eşyaların, cihazların ve tüm cansız varlıkların internete girmesi ve birbirleriyle internet ağı üzerinden haberleşmesi şuan varmaya çalıştığımız nokta.

Bu yapının sağlanması için gerekli teknolojik alt yapı hazır olmak üzere. İşlemci teknolojisinde sağlanan ilerleme ve internet alt yapılarında IPv6 ile gelinen nokta bu alt yapıyı bize sunuyor. Bunu 2008‘de Türkiye Bilişim Konferansında yaptığım bir konuşmada söylemiştim.

Şu an gerek duyulan nokta etkin servisler. Yani bu cihazların bize ne gibi hizmetler sunabileceği.

Bu alanda yapılabilecekleri tasarlamak ise beynimizin sınırları gibi, yani sınırsız.

Google tarafından duyurulan sürücüsüz arabalar ve internete girebilen gözlükler ile farklı üreticiler tarafından üretilen uzaktan kontrol edebileceğimiz çamaşır makineleri ve akıllı televizyonlar bunların ilk örnekleri.

İşte bu Web 3.0!

Yani internetin bizim dışımızdaki varlıklar tarafından bize ek faydalar sağlamak amacıyla kullanılmaya başlaması.

Bu alanda çok farklı hizmet noktaları oluşabilir. Girişimcilerin bu alanlara odaklanması farklı iş imkanları ve teknolojik yenilikler doğuracak. Çünkü girişimcilik artık dünya trendi ve kendine gelişecek yeni alanlar arıyor.

Umarım bu başlangıç ‘fayda’ sağlamak amacıyla başlatılan her yeni fikir gibi sonunda biz insanlara karşı kullanılacak yeni ve oldukça etkin bir güç doğurmaz.

Her ne kadar bu kaçınılmaz gibi görünse de, nesneler insanlardan daha akıllı olabilir mi?

Ne dersiniz?

Bu konuda daha önce katıldığım bir TV programında da şu bilgileri paylaşmıştım:

 TRT Türk: Yeni Nesil Dijital Yurttaşlık – Ali Rıza Babaoğlan from Ali Rıza BABAOĞLAN on Vimeo.

* Bu yazının devamı niteliğinde olan Dijital İnsan ve Sağlık makalesini de okuyabilirsiniz.

* Bu konuda Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan bir çalışma için ise bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *