Journey · Personal · Türkçe

Hırvatistan; Dubrovnik ve Plitvice Gölleri

Mayıs 2010‘da beş günlüğüne Hırvatistan‘daydım.

Şu sıralar vizesiz dönemin son zamanlarını yaşayan Hırvatistan’ı ve ünlü Plivtice göllerini görmek için turistik bir gezi yaptık. Gitmeyi düşünenler için o günkü deneyimlerimi paylaşmak isterim.

Hırvatistan birçok savaş yaşamış, 2005 nüfus sayımına göre 4,5 milyon insanın yaşadığı küçük bir balkan ülkesi. Kendi dilleri ve Kuna isimli kendi para birimleri var. 1 Euro yaklaşık 7,3 Kuna ediyordu o günlerde.

Ulaşım:
Atatürk Havaalanından Zagreb’e direk uçuş var. Zagreb Havaalanı oldukça küçük. Türkiye’den vizesiz olarak Hırvatistan’a girebiliyorsunuz, kapıda ödeme yapmanıza ve herhangi bir belge doldurmanıza da gerek yok. Fakat giriş sırasında otel rezervasyonu ve dönüş uçak biletine ait belgeler isteniyor.

Zagreb çok gelmiş bir başkent olmadığı için metro ağı yaygın değil. Gelişmemiş Avrupa ülkelerinde yaptığım gibi yine araç kiralamayı tercih ettim. Gezimizin ulaşım sorununu da böylece çözmüş olduk. Gitmeyi düşünenlere kesinlikle araç kiralamalarını tavsiye ederim. Çünkü görülmesi gereken yerler birine oldukça uzak ve benzin fiyatları makul ölçüde.

Konaklama:
Otel olarak ise şehir merkezinde yer alan Best Western Premier Hotel Astoria‘yı kullandık. Şehir merkezine yürüme mesafesinde yer alan otel Cathedral’e de oldukça yakın. Zagreb birçok Avrupa ülkesi başkentine göre oldukça küçük, meydanı da bu nedenle çok kalabalık değil. Kolayca gezilebilecek bir yapıda.

Görülecek Yerler:
Zadarska’da yer alan Plitvice Jezera, UNESCO tarafından koruma altına alınan Hırvatistan’ın Dubrovnik’den sonra en ünlü yerleri arasında. Burası Zagreb’den 200 KM uzakta yer alan bir doğal göl. Bulunduğu alan ise Milli Park‘a dönüştürülmüş bir turistik alan. Oldukça hoş fotoğraflar çekmek mümkün. Burada oldukça eğlenceli 3-4 saat geçirmek mümkün. Birçok doğal parka göre görülecek çok fazla şey var.

Sonrasında ise Plitvice‘ye 75 km uzaklıkta bir sahil kenti olan Zadar‘a geçmek mümkün. Biz böyle yaptık. Zadar bana Mersin‘i andıran güzel bir sahil şeridine sahip. Görülecek birçok antik yer var. Şehrin doğası pek bozulmamış.

Dubrovnik ise Zadar’a 370 KM uzaklıkta. Eğer Zagreb’te kalıyorsanız Dubrovnik‘e arabayla gitmenizi tavsiye etmem. Farklı farklı otellerde yerler ayırtıp araçla gezerek konaklamanız en doğrusu. Biz bu uzaklık nedeniyle Dubrovnik‘e gidemedik.

Zagreb’ten Zadar’a kadar süren 275 KM’lık yol boyunca eğer ara yollara girmeyi tercih ederseniz beni oldukça etkileyen Hırvat köylerini görme imkanınız olacaktır. Bu köyler en son 1991 – 1995 yılları arasında Yugoslavya‘nın bölünmesinden oldukça etkilenmiş ve birçok savaşın izlerini taşıyor. Hala yakılmış, yıkılmış, taranmış birçok ev, kilise ve okul görmeniz mümkün. Birde köylerdeki bağlarda üretilen çilek, ahududu vs.. şaraplarını.

Bizde gezimiz sırasında ekipte yer alan arkadaşların istekleri doğrultusunda farklı bağlara uğradık. Slovenya sınırında yer alan Krapina isimli bir kasaba da epey zaman geçirdik.

Yaşam:
Hırvatistan’da ingilizce çok yaygın değil ama Türk olduğunuzu söylediğinde oldukça ilgi topluyorsunuz. Çünkü Asi, Ezel ve Binbirgece dizileri Hırvatistan’da da oynamış ve izleyen hemen hemen herkes için bu dizilerin hikayeleri oldukça ilginç.

Hırvatistan yemekler lezzetli, alışveriş için birçok yer Türkiye’ye göre ucuz. Hatta hiç bir şekilde petrol çıkmayan bu ülkedeki benzin fiyatları, Türkiye’den de ucuz.

Hırvatistan; Zagreb, Zadar, Dubrovnik gibi kentleriyle kültür ve yaz tatilleri için oldukça uygun imkanlar sunan bir Avrupa ülkesi. Gidip görmek isteyenlere kesinlikle tavsiye edebileceğim yerler arasında.

Faydalı Linkler:
http://www.zagreb-touristinfo.hr/?l=e
http://tr.wikipedia.org/wiki/Zagreb
http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=zagreb

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *