Journey · Personal · Türkçe

Yaz Tatili Önerisi: İğneada Rehberi

İğneada son dönemlerde adı daha sık duyulmaya başlanan Trakya’da bir sahil kasabası.

Kırklareli‘ne bağlı bu ufak kasaba oldukça uzun sahil şeridi, gölleri ve Longoz Milli Parkıyla ünlü.

Bende 21 – 22 Temmuz tarihlerinde iki günlük haftasonu tatilini İğneada’da geçirmek için Kırklareli‘ne bağlı bu ufak kasabadaydım.

Yaşadıklarımı paylaşmak ve benden sonra gitmeyi planlayanlarla bazı bilgileri paylaşmak istiyorum.

Ulaşım:
Gitmek için birkaç farklı yol olsa da ben şahsi aracımla gitmeyi tercih ettim. Güzergah olarak ise Çerkezköy, Saray, Vize, Yenice, Demirköy ve İğneada yolunu tercih ettim. İstanbul’dan yaklaşık 250 KM uzakta olan kasabaya bozuk yollar nedeniyle ortalama üç saatte varabildim.

Çerkezköy’den sonra otoyoldan çıkıyorsunuz ve yol devlet karayolu oluyor. Bazı kısımlar oldukça bozuk ve dar. Özellikle benim gittiğim dönemde Yenice – Demirköy arasındaki yaklaşık 20 KM’lik kısım yol genişletme çalışmaları nedeniyle bakımdaydı. Bu nedenle oldukça dikkatli ve yavaş gitmek gerekiyor.

Konaklama:
İğneada’da kalınacak yer olarak tavsiyem İğneada Resort Otel & SPA. Biz kalacak yer olarak burayı tercih ettik. Otel tam pansiyon ve İğneada şartlarına göre iyi denilebilecek bir durumda. Bunun dışında İğneada içinde apart otel tadında ve oda kiralama üsülü çalışan yerler var.

Demirköy’de kalıp, İğneada’ya gelip gitmekte bir yöntem ama biz detaylı bir araştırmadan sonra bunu yapmamaya karar verdik. Demirköy – İğneada arası yaklaşık 20 KM ve oldukça dar bir yol bu nedenle Demirköy’de kalmayı önermiyorum.

Yaşam:
İğneada küçük bir meydanı olan ve hemen hemen herşeyin bu meydan etrafına toplandığı bir küçük kasaba. Limanköy’e kadar uzanan oldukça uzun bir sahil şeridi var. Denizi ise hava şartlarına da bağlı olarak oldukça dalgalı olabiliyor. Karadeniz olduğu için ise ekstra daha dikkatli ve temkinli olmakta fayda var.

Havası İstanbul’a göre 7-8 derece daha soğuk. 21 Temmuz’da gitmemize rağmen akşam dışarı çıktığımızda t-shirtlerle üşüdük. Gideceklere yanlarına biraz kalın kıyafetler almalarını tavsiye ederim.

Görülecek Yerler:
Gezilip görülmesi gereken yer olarak ise Mert Gölü ve Longoz Milli Parkı tavsiye edebileceğim yerler arasında. Göl ve Park oldukça bakımsız olmasına karşın benim gibi fotoğraf çekmeyi seven kişiler için oldukça güzel kareler sunabiliyor. Özellikle Mert gölünün Karadeniz ile yan yana geldiği ama birleşmediği bir kısım var sahil şeridinde, burada enteresan kareler yakalamak mümkün. Milli Park için ise ATV ile farklı tur imkanları mevcut.

Yiyecek:
Kaldığımız İğneada Resort Otel tam pansiyon olduğu için sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği sunuyordu ama seçenekler pek fazla değildi. Yöresel yemekleri denemek için iki öğün dışarıda yemek yememize karşın İğneada’nın yemeklerini genel olarak beğendiğimi söyleyemem. Çünkü baharatları oldukça fazla kullanıyorlar. Acısı çok acı; ekşisi çok ekşi; tatlısı çok tatlı oluyor o yörenin yemeklerinin sanırım ya da bana öyle geldi. Fakat dışarıda yiyeceğiniz yemekler farklı tatil yörelerine göre oldukça ucuz.

Kültür:
Bölge insanını ve Trakya halkını beğenmemek elde değil. Oldukça aydın, eğlenmesini bilen ve kültürlü ve açık görüşlü insanlar. Yörenin kültürünü oldukça beğendiğimi söylemek isterim. İğneada’da Eye of the Tiger‘i klarnet ile dinlemeniz ya da başörtülü insanları rock müzik yapan eğlence yerlerinde görmeniz oldukça olası. “İğneada’nın en pahalı dönerini ben satarım” diyen müşteri çekmeye çalışan esnaflar bile var.

Bana göre İğneada, Marmara bölgesinde yaşayanlar için kısa süreli tatil alternatifleri arasında farklı imkanlar sunan güzel bir tatil yöresi. Henüz pek keşfedilmemiş olması da cabası.

Faydalı Linkler:
Wikipedia: http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0%C4%9Fneada,_Demirk%C3%B6y
İğneada Belediyesi: http://www.igneada.bel.tr/anasayfa.html
EkşiSözlük Yorumları: http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=i%C4%9Fneada

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *