Future · Tech · Türkçe

İnternet Çağında ‘İnternet’

İnsanlığın gelişimi iletişim ile bilişim teknolojilerinin gelişimi ise iletkenlerle başladı. Elektriğin aynı sözcükler gibi bir yerden bir yere iletilebilmesi, elektrik devrelerinin kurulabilmesini ve işlemci, ram, hard-disk gibi teknolojilerin ortaya çıkmasını sağladı.

Bilgiyi işleyebilecek yapıları oluşturmak için gerekli tüm alt gereksinimler sağlanınca da, bilgisayarların iletişime geçmesine yani internete sıra gelmişti.

Tüm bunlar olurken, dünya değişti, daha da hızlı gelişti. Tarım çağı yerini endüstri devrimi yani sanayi çağına, o da yerini bilişim çağına yani günümüz teknolojisine bıraktı. Bu dönüşüm sırasında köylerden, şehirlere; şehirlerden ise metropollere doğru bir kayış başladı.

Tarım çağında sülaleler halinde yaşayanlar insan grupları ise giderek küçüldü. Bu gruplar sanayi çağında ailelere ve en nihayetinde günümüz bilişim çağında bireylere dönüştü. Yani eskiden köylerde sülaleler halinde yaşarken, günümüzde büyük metropollerde tek başımıza yaşar olduk. Buna teknolojik gelişime ayak uydurmamız neden oldu.

İletişim yöntemlerinin bu denli gelişmesi şimdilerde bizi televizyon ve bilgisayar ekranlarının başına hapsetmiş durumda. İnternet ise bu gelişimin en önemli kırılma noktalarından. Artık herkes birbirine bağlı yani online. Bu da alışa geldiğimiz birçok yapıyı değiştirdi. Amerika’da hali hazırda kullanılan ve Türkiye’ye göre nispeten yeni bir teknoloji olan televizyon, telefon ve internetin birleştiği internet TV’ler hayatımıza girmek üzere. Düşünülenin aksine internet dönüşüm aslında şimdi başlıyor.

Gündelik hayatımız internet ile değişecek. İnternetin ev aletleriyle birleşmesiyle uzaktan yönetilebilir çamaşır makineleri, buz dolapları ortaya çıkacak. İş yerinden evinizde ki çamaşır makinesini çalıştırabilecek veya bulaşıkların yıkanmasını takip edebileceğiz. Evimizdeki her alet akıllanacak ve bu dönüşüm başlangıcı olacak.

Tübitak’ta çalıştığım yıllarda ekip olarak ortaya koyduğumuz Türkiye’nin IPv6’ya geçiş alt yapısının sağlanması projesi bu çalışmaların öncüsü konumunda. Artık tüm ev gereçlerinin akıllanmasının zamanı geldi. Çünkü şuan birçok son kullanıcı tarafından Facebook’tan ve Twitter’dan ibaret sanılan internet o zaman daha değerli olacak.

İnternetin asıl katma değeri bu teknolojinin günümüzde var olan sektörlerin dinamiklerini değiştirmesiyle anlaşılacak. Enerji, sağlık, eğitim, savunma gibi sektörlerde çok özel alanlarda internet tabanlı ve oldukça hızlı hizmet veren servisler ortaya çıkacak.

Bu tip servislerin hayatımıza girmesiyle de internetin gerçek değeri ortaya çıkacak ve internet çağında “internet” başlığı anlam kazanacak.

Fütürist bir yaklaşımla bu değişimlerin olacağını önceden görmek ve bu alanlarda fikir üretmek gerçekten heyecan verici.

Bu değişim öncülerinden birisi olmak ise sizin elinizde.

*Bu yazı Digitalage dergisinin Mart’12 sayısında yayınlanmıştır.

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *