Journey · Türkçe

Kanarya Adaları: Teide ve Tenerife

Hayat devam ederken, bende dünyayı gezmeye devam ediyorum.

Ölmeden önce görmek istediğim yerlerden birisini daha listemden çıkartmak için geçtiğimiz hafta Kanarya adalarındaydım. Benden sonra gitmek isteyenlerle faydalı olabilecek bir kaç noktayı paylaşmak istiyorum.

Kanarya Adaları yerel idare bakımından özerk olan fakat dış işlerinde İspanya’ya bağlı, Barcelona’ya uçakla 3,5 saat uzaklıkta ve Afrika kıtasında Fas’ın batısında yer alan ada topluluğudur.

Afrika kıtasında olarak kabul edilir ama bir Avrupa ülkesine bağlıdır.

Ada’ya Gidiş Önerileri:

Türkiye’den adalara gitmek için farklı yöntemler mevcut. Bunlardan en kolayı ise İspanya üzerinden uçmak.

Ben THY ile İstanbul’dan Barcelona’ya, Barcelona’dan da Vuelign ile Tenerife adasına inmeyi tercih ettim. Dönerken de Tenerife, Madrid arasını Iberia ile Madrid, İstanbul arasını THY ile kat ettim.

Tenerife’de iki hava alanı mevcut, ben geliş ve gidiş için kuzey’de bulunan North Airport’u kullandım.

Ada İçerisinde Ulaşım:

Kanarya Adaları Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, Gomera ve Hierro olmak üzere 7 büyük ada ile birkaç küçük adacıktan oluşuyor. Adalar arası transfer için arabalı vapurlar mevcut.

Ada içi transfer için ise en etkin yöntem araç kiralamak. Tenerife gibi büyük adalarda tramvay olmasına rağmen iç kısımlara ve özellikle Teide Yanardağ Bölgesi ya da Masca gibi turistik yerlere ulaşım için özel bir araç şart.

Araç kiralama yapacaksanız gitmeden önce VroomVroomVroom gibi sistemleri kullanarak yapmanızı tavsiye ederim. İnişte havaalanından alıp, dönerken tekrar kolayca bırakabiliyorsunuz.

Fakat benim gibi erken uçacaklar için kuzey havaalanının sabah 6’da açıldığı hatırlamakta fayda var, planı ona göre yapmak gerekiyor.

Adalarda Konaklama:

Kanarya adalarında gezecek ve görecek oldukça fazla plaj ve tarihi/turistik alan mevcut. Bunlardan her birisi de birbirine uzak yerler. Bu nedenle biz kaldığımız beş gün boyunca hep tek günlük oteller bulmayı tercih ettik. Otelleri gezilecek yerlerin yoğunluğuna göre adaya gitmeden önce ayarlamak gerekiyor.

Gideceklerin özellikle Santa Cruz de Tenerife’de 1/2 gün geçirmesini ve sonrasında da Playa De Las Americas’a 1/2 gün ayırmasını tavsiye ederim.

Puerto De La Cruz gibi yerler görülecek pek fazla yeri olmayan şehirler. Bunun yerine Playa De Las Americas sahilinden kalkan arabalı vapurlar ile diğer adalara günübirlik geçmeyi deneyebilirsiniz.

Yanardağ Bölgesine Ulaşım:

Tenerife adasının ortasında en son 1800’lerin ikinci yarısında patlayan Teide isimli bir yanardağ mevcut. Görülmesi gereken yerlerden bence en önemlisi. Son patlamada akan lavlar halen gözle görülebilir netlikte. Dağın tepesine giden bir teleferik hattı da mevcut.

Bölgeye gitmek için 4 farklı ana yol ve ara yollar var. Biz Playa De Las Americas’a indikten sonra yarım gün ayırarak gitmeyi tercih ettik. Bulabildiğimiz en kısa yol buydu.

Faydalı Linkler:

Bizim gezimiz sırasında yararlandığımız faydalı bağlantılar;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kanarya_adalar%C4%B1
http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=kanarya+adalar%C4%B1
http://www.gobcan.es/

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *