Journey · Personal · Türkçe

Hayatın Öteki Yüzü: Kenya

Öğrencilik yıllarımda gönüllü olarak bir süre görev yaptığım UNDP Türkiye ekibinin bir görevlisi olarak Binyıl Kalkınma Hedefleri kapsamımda İtalya ve Kenya‘yı kapsayacak bir çalışma seyahatine katılma fırsatım oldu.

İtalya’da Roma ve Spoleto ile Kenya’da Nairobi ve Mombasa inceleme imkanı bulduğumuz kentler arasındaydı.

Beni en çok etkileyen ise şüphesiz Kenya kısmı oldu. Ekvator çizgisinin altına ilk kez o seyahat ile indim ve dünyanın en büyük göllerinden Lake Victoria’nın çevresindeki yaşamı ilk o tarihlerde görme imkanına eriştim.

Bu satırlarda ise daha öncekilerin aksine Kenya’ya nasıl gidileceğini ve orada neler yapılacağını değil oradaki deneyimlerimi ve gözlemlerimi paylaşacağım. Çünkü orada yaşananlar, oraya gitmek için yaşanacaklardan çok daha değerli.

İtalya’dan yaklaşık dokuz saat süren yolculukla gittiğimiz ilk durak bir sahil kasabası olan Mombasa’ydı. Burada UN ekibiyle yaklaşık 10 gün geçirdik ve bana oldukça fazla şeyler öğreten incelemelerde bulunduk.

Mombasa‘da inceleme fırsatı bulduğumuz Malindi bölgesi geçimini çoğunlukla elişiyle sağlayan insanların bulduğu bir bölge.

Turizm değil fakat turistler ise bir diğer geçim yöntemi. İnsanlar ve genelde temiz suya hasret.

Buna ek olarak nufüsun ciddi bir kesimi hasta. Hastalığın adıysa AIDS.

Ben gerçekten umutsuzluk nedir bunu orada gördüm.

İnsanların önemli bir kısmı geleceği düşünmüyor, sadece anlık yaşıyor. Dünya’nın karşı karşıya olduğu bu büyük sorunu ben o gün orada fark ettim.

Oldukça ciddi sayıda insan bir haffta sonrayı düşünmeden yaşıyor. Sadece yaşıyor.

Orada turist olduğunuzu anlaşıldığında, hemen hemen herkes size birşeyler satmaya çalışıyor. Etrafınızı 3-5 kişi çeviriyor. Yolda yürüyemez hale geliyorsunuz.

Bu nedenle turistlere oldukça zor anlar yaşatabiliyorlar.

Fakat konuda burada başlıyor. Çünkü siz gittikten sonra yanlız kalıyorlar ve hayatlarını bir şekilde sürdürmeye çalışmaya devam ediyorlar.

Otel önünde oturup otelden çıkacağınız anı bekliyorlar.

Nairobi gibi daha gelişmiş yerde değil ama Malindi gibi daha iç kesimlerde insanlar halen doğayı yenememiş durumdalar.

Bu ilk bakışta iyi bir şey gibi görünebilir. Doğa oldukça iyi korunmuş durumda fakat insanlar derme çatma evlerde, derme çatma hayatlar sürüyorlar.

Önemli bir kesimi temiz su ile tanışmamış durumda. Buna karşılık ortalama bir genç en az 3 dil biliyor. Çünkü turistlere birşeyler satmak ve hayatta kalmak zorundalar.

El sanatlarında, resim ve müzikte inanılmaz boyutlara ulaşmış kişiler var. Fakat bu tasarımlar derme çatma yerlerde kaldığı için Türkiye’de ve Avrupa’da servet edecek haldeyken orada hayatta kalabilmek adına 3-5 Euro’ya alıcı buluyor.

Kolay kolay unutulmayacak ve halimize şükrettirecek anların yaşandığı bir yer Kenya.

Unutamadığım en önemli anılardan birisi ise oldukça kısa bir hikaye ama bence çok şey anlatıyor.

Malindi‘den Mombasa merkezine gidip geldiğimiz sabahları dinlediğimiz radyoda yer alan bir habere ilişkin bu anı. Hep aynı saatte dinleyebileceğiniz bu haberde; Kenya, Uganda ve Tanzanya arasında bulunan Lake Victoria‘da bir önceki gün kaç kişinin öldüğü söyleniyor.

Hergün derme çatma sallar ile avlanma ya da ulaşım amacıyla çıktıkları Lake Victoria seferlerinde ciddi sayıda insan ölüyor oralarda.

Ve bu bir gün sonraki radyo haberlerinde Bugün Lake Victoria’da 9 kişi hayatını kaybetti şeklinde duyuruluyor.

Biraz bizdeki terör olaylarına benziyor ama bu terörden gibi bir canilikten değil sadece doğa şartlarından kaynaklanıyor. Teknoloji yok oralarda. İnterneti bilmiyorlar pek.

Semt pazarı olarak adlandırılan yerde toplanan insanlar bazen para ile bazen takas yöntemiyle alış veriş yapıyorlar.

Orada yağmur yağdığında hayat duruyor. Yağmur durunca herşey kaldığı yerden devam ediyor.

Güneş battığında herkes evine çekiliyor, sonrada hemen uyuyor.

İnsanlar hala sıtma ve sarı hummadan ölüyor.

Bu nedenle gitmeden iki farklı aşı olmak gerekiyor.

Çok şey öğrendiğim yerlerden birisiydi Kenya, iyi ki gitmişim.

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *