Tech · Türkçe

Kurumsal Mobilite Nedir?

Şubat ayında Barcelona’da gerçekleşen Dünya Mobil Kongresi’nde duyurulan bir çok yeniliğin ardından, Apple beklendiği üzere yeni iPad’i bir çok diğer yenilikle birlikte 7 Mart’ta dünyaya tanıttı.

Barcelona’da Google, Samsung, Microsoft, SAP gibi dünya devleri tarafından mobilite alanında duyurulan yeniliklere (bu yenilikleri daha önce yazmıştım) ve Apple’in yeni iPad’inin özelliklerine bakıldığında, mobil çözüm üreticilerinin sunduğu özelliklerin artık sadece son kullanıcı pazarını hedeflemediği net olarak görülüyor.

Mobil cihazlarda giderek güçlenen işlemci teknolojisi, artan görüntü ve kamera altyapısı ve ortaya çıkan yeni uygulamalar bu cihazlarla yapabileceklerimizin sınırını oldukça arttırdı.

Artık gündelik hayatımızın olmazsa olmaz parçası haline gelen bu cihazlar, profesyonel hayatta da kullanılmak için hazır. Yani kurumsal mobilite için artık teknolojik bir engel kalmadı.

Üreticilerde bu bilinçle artık son kullanıcı pazarının yanında kurumsal pazara da hitap etmek ve kurumsal mobilite bilincini oluşturmak istiyor.

Peki kurumsal mobilite nedir?

Şirketler için iş zekası ve raporlama teknolojilerinden sonra yeni nesil vizyon olarak belirtilen kurumsal mobilite, hem çalışanlara hem de şirket yöneticilerine oldukça esneklik kazandıran ve üretkenliği üst seviyeye taşıyan yeni bir teknoloji trendi. Gündelik hayatımızda oldukça sık kullandığımız mobil cihazları, iş için kullanmamıza da olanak tanıyan kurumsal mobilite ile verimliliği oldukça arttırmak mümkün.

Hal böyleyken, bireysel mobiliteden kurumsal mobiliteye geçiş için bazı örnek senaryolarında hazır ve kullanılabilir olması gerekiyor.

Bunun için kaybedilen bir cihazdaki bilgilerin uzaktan tamamen silinmesini ve cihaz içerisindeki uygulamaların kontrolünü sağlayan kurumsal cihaz yönetimi uygulamaları ile kendi mobil uygulamalarını geliştiren firmalar için Apple Store benzeri kurumsal uygulama marketi gibi yapılar ilk örnek senaryolar arasında.

Üreticilerin mobil cihazları bu denli kolay ve derinlemesine yönetebilmesinin tek yöntemi ise şüphesiz mobil cihazlardaki işletim sistemlerine müdahale edebilme yetenekleri.

iOS ve Android gibi oldukça yaygın mobil işletim sistemlerine müdahale edebilmenin tek yöntemi ise bu işletim sistemlerinin üreticileri, bu işletim sistemini kullanan cihazların üreticileri ve mobil çözüm üreticileri arasındaki üçlü anlaşmalar.

Afaria ve Sybase Unwired Platform gibi mobil çözümler ise tam bu nokta ön plana çıkıyor ve kurumsal mobilite vizyonu olan şirketlere güvenli bir liman sunuyor.

Peki biz buna hazır mıyız?

*Bu makale DigitalAge dergisinin Nisan’12 sayısında yayınlanmıştır.

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *