Journey · Personal · Türkçe

Lübnan Gezisi: Beyrut, Tripoli ve Sidon

Beyrut; Doğu’nun Paris’i..

Dünya’da en çok yıkım yaşan ve halen yaşamaya devam eden başkentlerden birisi.

Bende ismini çok duyduğum bu kenti ve Tripoli, Sidon, Sour, Byblos gibi birçok yeri Kasım 2010’da gezme imkanı buldum. 8 günlük bu ziyaretteki deneyimlerimi paylaşarak Lübnan’ı gezmeyi planlayanlara yardımcı olacak bir kaynak oluşturmak istiyorum.

Ulaşım:
Lübnan, Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında. Sadece ülkeye girerken kapıda bazı formları doldurmanız gerekiyor. Ulaşım için ise Pegasus’un Sabiha Gökçen’den kalkan akşam uçuşlarını tavsiye ederim. Gece 10 gibi Beyrut havaalanında oluyorsunuz. Dönüş için ise yine Pegasus’u tercih edebilirsiniz. Şehiriçi ulaşım için ise en ideali araç kiralamak, yakıt fiyatları oldukça düşük olduğu için ve aktif metro sistemleri olmadığı için en doğru yöntem bu. Fakat yollar ve şöförler pek iyi değil. Araç kullanırken biraz daha dikkatli olmakta fayda var. Eğer olurda taksi kullanmanız gerekir ise taskiye binmeden çok iyi pazarlık yapmanızı öneririm. Çünkü hiç bir takside taksimetre yok ve turistlere oldukça yüksek fiyatlar söylüyorlar. Normalde 10$ tutması gereken bir yol için 50$ ödeme deneyimi yaşadım.

Konaklama:
Konaklama için en ideal şehir Beyrut. Burada şehir merkezinde yer alan herhangi bir oteli konaklamak için seçebilirsiniz. Tripoli ya da Sour gibi şehirler Beyrut’tan araçla 2-3 saat uzaklıkta ve kalınamayacak durumda. Bu nedenle Beyrut’ta konaklayıp her yere araba ile günü birlik gidip dönmek en ideal yöntem.

Görülecek Yerler:
Beyrut; Hamra (esnaf merkezi), tarihi kalıntıları ve Downtown’da yer alan lüks alışveriş merkezileriyle gerçekten başlı başına bir tarihi eser. Merkez’de yer alan meydan ve yanında bulunan Mavi Camii görülmesi gereken yerler arasında. Camii’nin hemen yanında yer alan Hariri’nin anıt mezarı ise suikaste kurban giden lider ve o süikastte ölen diğer kişiler için bir ağlama duvarı niteliğinde. Gece hayatını sevenler için önerim Gemmayze sokağı. Burası da görülmesi gereken yerler arasında.

Beyrut dışında, ülkenin en kuzeyinde yer alan Tripoli ve güneye doğru yer alan Sidon şehirleri de görülmesini tavsiye ettiğim yerlerden. Tripoli sefaletin ve savaşın gerçek yüzünü insanlara göstermek adına oldukça çaprıcı bir şehir. Sidon ise akdeniz sahilinde yer alan güzel bir kasaba. Kalesi ve semt pazarlarıyla ünlü. Jeita Grotto kentinde yer alan yer altı gölleri ise turistlerin akın ettiği ve dünya mirasları listesinde yer alan yerlerden. Gidip gördük, oldukça etkileyiciydi.

Yaşam / Kültür:
Beyrut’ta İngilizce ve Fransızca oldukça yaygın, anlaşma konusunda herhangi bir sorun yaşanmıyor. Para birimi Livre. 1$ yaklaşık 1250 Lübnan Livre‘si (LL) ediyor. Beyrut’ta bayan şöför ve lüks otomobil sayısı oldukça fazla. 35 litre benzinin yaklaşık 50 Türk Lirası olması oldukça iyi. Genel olarak ülke ve kültür bize oldukça yakın. Ülkenin güney kesimleri savaş tehdidi yüzünden oldukça tehlikeli ve girilemez durumda olsa da, Beyrut ve Sidon gibi yerler şehrin kültürünü oldukça iyi yansıtan yerler arasında.

Faydalı Linkler:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Beyrut
http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=beyrut
http://www.uzmantv.com/konu/beyrut-gezi-rehberi
http://www.tripadvisor.com.tr/LocationPhotos-g294005-Beirut.html

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *