Journey · Türkçe

Malezya’nın Başkenti Kuala Lumpur ve Petronas Kuleleri Gezisi

Dublin’de geçirdiğim 2013 yılının Haziran ayı, uzun süredir görmek istediğim Güneydoğu Asya bölgesini görmeme ve oradaki kültür ile tanışmama vesile olacak bir özel seyahate neden oldu.

Asya kıtasıyla Okyanusya arasında bulunan bölgeye verilen isim olan Güneydoğu Asya‘nın içerisinde Brunei, Doğu Timor, Endonezya, Filipinler, Kamboçya, Laos, Malezya, Myanmar, Singapur, Tayland ve Vietnam gibi ülkeler bulunmakta.

Ekvator‘a da olan yakınlık nedeniyle dört mevsim sıcak olan bu bölge de, nem oldukça yüksek.

Malezya‘nın başkenti Kuala Lumpur; Kelebek Bahçesi, Kuş Parkı, Batu Mağaraları, İslam Sanatları Müzesi ve Ulusal Camii ile meşhur bir şehir. Petronas Kuleleri ve Menara KL Kulesi‘de şehrin bilinen ve görülmesi gereken diğer noktalarından.

Tarih boyunca İngilizler, Hollandalılar, Portekizliler ve Japonlar gibi birçok millet tarafından işgal edilen Malezya, 1956’da yapılan İngiltere – Malezya konferansından sonra, 1957’de duyurulan şekliyle Malezya’nın İngiliz Milletler Topluluğu içinde kalması şartı kabul edilerek bağımsızlığını ilan etmiştir. Kentin merkezinde bu bağımsızlığı kutlamak üzere yapılmış bir park mevcut. Parkta ise seneler sonra 1957‘de ilk defa bağımsız olarak dalganan Malezya bayrağının bulunduğu alan yer almakta.

Malezya’da yerel halkının genelde fakir olduğunu gözlemledim. Fakat genel durumun daha önce ziyaret etme imkanı bulduğum Lübnan, Kenya ve Tayland’dan daha iyi olduğunu söylemem gerekiyor.

Palmiye ağaçlarından elde edilen Palmiye Yağı ve turizm Malezya halkının önemli gelir kaynaklarından.

Yerel para birimi Malaysian Ringgit‘in değeri Euro karşısında dörtte bir oranında.

Aynı diğer Güneydoğu Asya ülkelerinde olduğu gibi ‘para harcadığınız her yerde pazarlık yapmalısınız’ geleneği Malezya‘da da var. Büyük mağazalar dışında hemen hemen her yerde yarı ya da üçte bir fiyatına ürün alabilmek mümkün.

Şehrin bir bölümü inanılmaz bir mimaride ve güzellikte. Özellikle Petronas Kuleleri‘nin de bulunduğu alışveriş merkezi ve çevresiyle Pavilion alışveriş merkezi dünyada eşini az gördüğüm yerlerdendi.

Bizim Kuala Lumpur’da bulunduğumuz dönem Kuala Lumpur Moda Haftası‘na da denk geldiği için bu alışveriş merkezlerinde oldukça hoş defileler izleme imkanımız da oldu. Moda ve sanat konusunda Malezya çizgilerini beğendiğimi de söylemem gerekiyor.

Malezya’da yiyecek olarak turistlerin tercihi genelde Malay ve Thai mutfağı yönünde. Ben de kaldığım süre içerisinde deniz ürünü çeşitlerinin bol olduğu bu tarz yiyecekleri tercih ettim.

Pavilion alışveriş merkezi içerisinde yer alan Bosphorus isimli Türk Restaurant’ı son günlerimizde keşfettiğimiz fakat ardı ardına gidip Türk yemeklerini denediğimiz bir yerdi. Yemekleri oldukça lezzetli, yolu düşen herkese bir kere uğramalarını tavsiye ederim.

İstanbul’dan yaklaşık 11 saatlik bir uçuş mesafesinde olan Kuala Lumpur‘a biz Dublin’den kalkan bir uçakla Bangkok aktarmalı olarak geçtik.

Şehiriçi ulaşımda Tayland’da kullanan Tuk-Tuk benzeri taksilerin yanında Air Train ismi verilen binalar seviyesinde giden metrolar kullanılmakta. İstanbul’da da bulunan ‘Metrobus’ ismiyle adlandırılan otobüsler ise genelde çok eski ve oldukça zor çalışır durumda, kullanmanızı tavsiye etmem.

Şehir hakkında detaylı bilgi için;
1- https://en.wikipedia.org/wiki/Kuala_Lumpur
2- http://www.wonderfulmalaysia.com/

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *