Diş Fırçası, Mobilite ve Oyunlaştırma = Yeni Fırsatlar

Diş Fırçası, Mobilite ve Oyunlaştırma = Yeni FırsatlarHiç mobil cihazlarla, dış fırçalarını aynı araştırmaya dahil etmeyi yada bu iki tamamen farklı ürünün satış oranlarını karşılaştırmayı düşündünüz mü bilmiyorum ama, bunu 60SecondMarketer yazarlarından Nicole Hall bizler için yapmış.

Yazıyı detaylı okuduğunuzda, bu konuda yapılan satışların gerçek değerlerine ulaşmak için ne denli çaba sarf ettiğini de daha yakından görebiliyorsunuz.

Yaptığı araştırmanın sonuçları fütüristik açından doğru incelendiğinde ise bizler ve geleceğin dünyası için bazı önemli bilgiler içermekte. Dünya nüfusuna oranla oldukça penetre yapıda olan bu iki farklı ürünün en büyük ortak özelliği için kişisel yani kişiye özel olması.

Cep telefonu ve diş fırçası satışlarını inceleyen bu araştırma sonucuna birkaç farklı açından bakıldığında geleceğin dünyasını bugünden şekillendirmeye başlayan “Gamification” yani oyunlaştırma kavramı için önemli bir birlikteliğe uygun alt yapı görmek mümkün.

Özetle gündelik hayatta yapmamız gereken ve yaparken zorlandığımız / sıkıldığımız her şeyi yeni teknolojik imkanlarla yeniden dizayn edip, bir şekilde oyunlaştırarak daha kolay ve zevkli hale getirmek mantığıyla ortaya atılan “oyunlaştırma” mantığı bu iki farklı ürün içinde güzel bir ortak alt yapı sağlıyor.

Beam Technologies adı altında kurulan şirket ürettiği özel bir dış fırçasıyla çalışmalarını bu alanda sürdürmeye ve diş fırçalarını bluetooth üzerinden cep telefonu uygulamalarıyla haberleştirerek, çocukların yaparken en sıkıldığı diş fırçalama faaliyetini bir oyun haline dönüştürmeyi kendisine hedef olarak seçiyor.

Geliştirilen konsept uygulama ile yapılan dış fırçalama faaliyetine göre bir analiz sonucu sunan ve rakiplerinizi geçmeniz (diğer çocukları) hatta kendinizle yarışmanız için bazı değerleri size sunan şirketin sunduğu yenilik basında yer aldığı kadarıyla da sağlık alanında ortaya çıkabilecek güzel oyunlaştırma örneklerinden.

Oyun sektörü hızla kabuk değiştirmekte olan ve oldukça büyük bir alan. Giderek dünya da örneklerini daha da hızlı görmeye başlayacağımız oyunlaştırma kavramını ise mobil cihazlar ve dış fırçalarını bir araya getirmekte için gerçekten güzel bir konsept. Çünkü mobil cihazlar ve sağlık sektörü dünya da en çok paranın harcandığı ve daha da önemlisi en çok paranın en az düşünülerek harcandığı sektörlerin başında.

Özellikle de çocuk sağlığı üzerine bir şeyler sunmak gerçekten güzel bir fikir.

Daha da farklı bir örnek olarak ise geçtiğimiz aylarda Nike tarafından duyurulan ve bu yaz piyasa sunulması beklenen Nike Hyperdunk+ basketbol ayakkabıları da benzer bir mantıkla ortaya çıkan benimde almak için sabırsızlandığım farklı bir ürün.

Amerika’da 2010 yılı ortalarında ortaya atılan ve bence ülkemizde de girişimciler için oldukça güzel fırsatlar sunan oyunlaştırma kavramıyla ilgili bu iki güzel örnek umarım kafalarda bir soru işareti bırakmıştır.

Bu alanda ortaya çıkacak yeni projelere kısa vaade de ülkemizden de katkılar olur umarım.

* Bu makale Webrazzi’de yayınlanmıştır.

Similar Posts:
About

Ali is a seasoned business leader and executive with 10 years of diverse experience in Digital and Commercial areas of IT industry. He gained broad experience in managing on-demand (cloud) and on-premise offerings in both Public and Private sectors in Turkey and UK&I.'Diş Fırçası, Mobilite ve Oyunlaştırma = Yeni Fırsatlar' has no comments

Be the first to comment this post!


Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

Ali Rıza Babaoğlan | All Rights Reserved, part of Grow in EMEA Investment Advisory group.