SAP EMEA FKOM 2012'nin Ardından

SAP EMEA FKOM 2012’nin ArdındanGeçtiğimiz yıl Barcelona‘da düzenlenen ve bu yıl da 23 – 25 Ocak tarihleri arasında Milano‘da gerçekleştirilen SAP EMEA FKOM 2012, SAP’nin katıldığım büyük global etkinliklerinin üçüncüsüydü.

SAP’nin co-CEO’larından Jim Hageman Snabe’nin açılış konuşmasını yaptığı ve EMEA (Avrupa, Afrika ve Ortadoğu) bölgesinde toplamda %21 seviyesinde büyüdüğünün açıklandığı etkinlikte, dikkat çekici konular SAP’nin RAM üzerinde çalışan veritabanı teknolojisi HANA ve günümüzde hayatımıza oldukça girmiş olan mobil cihazlar ile ilgili çözümleriydi.

Mobilite ve HANA, Türkiye’de de oldukça önem verilmesi gereken ve anahtar rol oynayacak teknolojiler. 2012 Mobil ve Bellekiçi Teknolojilerinin yılı olabilir.

Etkinlikte özellikle bu konularla ilgili sunumlara katılmaya çalıştığım ve 2011 yılının son 6 ayında EMEA’da 200’ün üzerinde Mobilite ve HANA projesi yapıldığını öğrendim. Bu projeleri gerçekleştiren kişiler ile konuşmalarımda ise yakın gelecekte bizi teknolojik anlamda ne tür gelişmelerin beklediğini anlama şansı elde ettim.

Havanın oldukça soğuk olduğu Milano’da 5.000’den fazla SAP çalışanının katılımıyla gerçekleşen etkinlik, ortamı ve havayı ısıtmaya yetti diyebilirim. Özellikle innovasyon üzerine katıldığım birçok sunum oldukça başarılıydı.

İçeriklerini gizlilik nedeniyle açıklayamadığım bu sunumlarda, SAP’nin gelecekte müşterilerine sunacağı teknolojiler masaya yatırıldı.

Etkinlik boyunca farklı sosyal sorumluluk projeleri de yürütüldü. Bunlardan ilki Afrika’da açlık çeken ülkeler için SAP çalışanlarının evlerinden getirdikleri kuru yiyeceklerin toplanması ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması idi. İkinci yapılan ise İtalya’da ki dört hastanenin duvarını süslemek amacıyla SAP çalışanları tarafından yapılan resimlerdi.

Mobil teknolojiler üzerine ise bir tam gün ayrılmıştı ve burada SAP’nin Sybase satın alması ile ürün ailesine eklenen Sybase Afaria ve Sybase Unwired Platform gibi ürünlerle SAP‘nin entegrasyonu konuları detaylıca incelendi.

Etkinliğin son gününde ise, SAP EMEA bölgesi içerisinde oluşturulmuş ülkelerin müzik grupları rock parçaları çaldı ve birinci katılımcıların oylamalarıyla seçildi.

FKOM‘da üzerinde sıkça durulan HANA konusunda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz sevgili Uğur’un hazırladığı ve dünyada en çok izlenen HANA videosu olan Evolution of SAP HANA videosunu izleyebilir ve sevgili Barış’ın yazdığı “Bir Banka SAP HANA ile Ne Yapabilir?” yazısına göz atabilirsiniz.

Özetle söylemek gerekirse SAP FKOM 2012 benim açımdan oldukça dolu geçen, gayet verimli ve faydalı bir etkinlik oldu. Umarım etkinliğine katılan müşterilerimiz ve iş ortaklarımızda aynı keyfi yaşamıştır.

Similar Posts:
About

Ali is a seasoned business leader and executive with 10 years of diverse experience in Digital and Commercial areas of IT industry. He gained broad experience in managing on-demand (cloud) and on-premise offerings in both Public and Private sectors in Turkey and UK&I.'SAP EMEA FKOM 2012’nin Ardından' has no comments

Be the first to comment this post!


Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

Ali Rıza Babaoğlan | All Rights Reserved, part of Grow in EMEA Investment Advisory group.