Silikon Vadisi Ziyareti ve Bilişim Ekosistemi Örnekleri

Silikon Vadisi Ziyareti ve Bilişim Ekosistemi ÖrnekleriAnkara Kalkınma Ajansı‘nın hazırladığı Silikon Vadisi Ziyareti ve Bilişim Ekosistemi Dünya Örnekleri raporu bence her girişimcinin okuması gereken önemli bilgiler barındırıyor.

Raporda San Francisco bölgesinden ve Silikon Vadisi teriminin geçmişinden bahsedilirken, bugüne nasıl geldiği de oldukça güzel anlatılıyor.

33 sayfalık bu raporda Silikon Vadisi’ne ilişkin bilinmesi gereken birçok özelliği bulabileceğinize inanıyorum.

Bu nedenle raporun ilk bölümünü olan San Francisco bölgesinin tanıtımını ve raporun orjinal halini siz okuyucularımla paylaşmak istedim.

San Francisco’nun Kısa Tarihi

San Francisco, 800 binden fazla nüfusu ile Kaliforniya eyaletinin dördüncü; Amerika Birleşik Devletleri’nin ise 12. büyük şehridir. Eyalet içinde en fazla; ülke çapında ise 12. nüfus yoğunluğuna sahip şehirdir. San Francisco, yedi milyonun üzerinde nüfusu olan San Francisco Körfez Bölgesi’nin ana şehridir. Şehir, San Francisco Yarımadası’nın kuzeyine kurulmuştur. Şehrin batısında Büyük Okyanus, kuzeyve doğusunda ise San Francisco Körfezi bulunur.

1776 yılında İspanyollar, bugün Golden Gate köprüsünün bulunduğu yere bir kale ve adı Assisili Francesco ile anılan bir Hıristiyan Misyoner binası inşa ettiler. 1848’de başlayan Kaliforniya Altına Hücum döneminde şehir çok hızlı bir şekilde büyüdü ve kısa sürede Batı Kıyısı’nın en büyükşehri konumuna ulaştı. San Francisco 1906 yılında meydana gelen yıkıcı deprem ve yangınlarla adeta yok oldu, fakat kısa sürede tekrar inşa edildi. II. Dünya Savaşı boyunca San Francisco Pasifik Cephesi’ne çok sayıda asker göndermiştir. Savaştan sonra; görevdeki askerlerin dönüşü, büyük göç dalgası, bölgedeki liberalcilik akımı ve diğer faktörlerle şehir hızla büyümüştür.

San Francisco, Birleşik Devletler içerisinde liberalizmin adeta kalesi durumundadır. Günümüzde San Francisco bir uluslararası finans, ulaşım ve kültür merkezidir. Şehir ayrıca yazsisleri, dik kayaları, ilginç tramvay sistemi, Çin mahalleleri ve içlerinde Golden Gate Köprüsünü debulunduran modern ve Viktorya Mimarisi ile popüler bir turizm merkezidir.

Raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Similar Posts:
About

Ali is a seasoned business leader and executive with 10 years of diverse experience in Digital and Commercial areas of IT industry. He gained broad experience in managing on-demand (cloud) and on-premise offerings in both Public and Private sectors in Turkey and UK&I.'Silikon Vadisi Ziyareti ve Bilişim Ekosistemi Örnekleri' has no comments

Be the first to comment this post!


Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

Ali Rıza Babaoğlan | All Rights Reserved, part of Grow in EMEA Investment Advisory group.