Journey · Türkçe

Tayland’ın Başkenti Bangkok Seyahati

Paulo Coelho‘nun çok sevdiğim ve sıkça kullandığım bir sözü var; ‘Seyahat etmek para değil, cesaret işidir.’ Gerçektende öyle.

Bu sözün doğruluğunu oldukça düşük imkanlarla cesaret ettiğim ilk yurtdışı seyahatimle çok iyi öğrendim.

Sonrasında da hep bu sözün doğruluğuna inanarak uygun olabilecek her zaman aralığına bir yurtdışı seyahat sığdırmaya çalıştım.

Bangkok‘a yaptığım son seyahate ilişkin yazıyı yazmadan önce şehrin hareketliliğini ve farklılığını daha iyi anlatabilmek için bugüne kadar gitmiş olduğum ülkelerin ve şehirlerin tam sayısını çıkarmaya uğraştım. ÇünküBangkok hepsinden her anlamda farklıydı.

Tüm seyahatlerimi ve yaşadığım deneyimleri internet siteme taşıyamasam da 27 yaşından gün almış birisi olarak bugüne kadar ziyaret etme fırsatı bulduğum ülke sayısı 21şehir sayısı ise 60′ın üzerinde. Buna ek olarak bir yılı aşkın süredir de İrlanda‘nın başkenti Dublin‘de yaşıyorum.

İlk yurtdışı seyahatime üniversiteye girdiğim yıl olan 2004′de çıkma imkanım oldu ve her fırsatta yeni kültürler tanımak için seyahat imkanı oluşturmaya çalıştım. Seyahat etmeyi sevdiğim kadar gördüğüm yerlerle ilgili edindiğim bilgileri paylaşmayı da seviyorum.

Bu yazı da ise bugüne kadar seyahat ettiğim şehirler arasında en farklı olan şehirden yani Bangkok‘dan bahsedeceğim.

BangkokTayland‘ın başkenti. Tayland, Türkiye’den daha az nüfusa sahip olmasına karşın nüfus yoğunluğu anlamında bizim üzerimizde. Ülke Parlamenter Monarşi ile yönetilmekte. Gördüğüm kadarıyla Tayland halkı krallarını oldukça seviyor. Sokaklarda kralın ve eşinin fotoğraflarını bolca görmek mümkün. Kral Bhumibol Adulyadej‘in 1946′dan beri ülkeyi ve orduyu yönetmekte. Kral dünyanın en uzun süre tahta kalan kralı ünvanına da sahip.

Bangkok’a, Dublin’den toplamda 14 saati geçen aktarmalı yolculuklarıyla gittim. Türkiye’den seyahatin ise 10-11 saat civarında olduğunu biliyorum.

Bangkok’a indiğimde ilk hissettiğim şey yoğun nem ve ağır kokuydu. Havaalanından çıkıp şehir hayatına karışmaya başladığımda ise şehrin geceleri ne kadar aydınlık ve hareketli olduğunu farkettim.

Her tarafta yanan abartılı ışıklar ve reklam tabelaları şehrin oldukça aydınlık hale getirmişti. Şehrin merkezine oldukça yakın enteresan bir otelde kaldım. Gitmeyi düşünenlere tavsiye ederim.

Bangkok motifler, inanışlar ve yaşam şekilleriyle oldukça farklı bir ülke.

Bunu ikinci günün sabahında çıktığım nehir turunda çok daha iyi anladım.

Merkezde hemen hemen her sokak su yolu. Bu nedenle tekne turu Bangkok’un gerçek yüzünü çok daha iyi gösteriyor. Ara sokaklarda yıkılmak üzere olan evlerle evlerin arasında kalmış derme çatma tapınaklariçiçe. 9-10 yaşındaki çocuklar tekne turumuz sırasında bir iki tanesini gördüğümüz yılanların olduğu nehir suyunda yüzüyor.

Wat ArunWat Pho ve Wat Phra Kaeo gibi yerler ise turistlerin bol olduğu ve Taylandlıların bu turistlere birşey satmaya çalıştığı yerler.

Bangkok’un ilginç olan diğer yerlerinden birisi ise Siam Square‘de bulunan alışveriş merkezleri. Burada dünyanın hiçbir yerinde kolay kolay göremeyeceğiz tasarımları görmek mümkün. Örneğin bu video Siam Center‘da bulunan Cheesecake Factory isimli mekandan. Siam Square şehrin zengin yüzü. Aynı Kuala Lumpur‘da Petronas ve civarında olduğu gibi.

Bangkok ile ilgili söylemem gereken son şeyler ise şehirdeki yüksek nem ile birleşen ağır yemek kokuları. Kaldığım süre boyunca temiz havayı özlememe neden olan bu kokular gerçekten çoğu zaman midenizi bulandırabilir.

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *