Türkiye’de E-Ticaret Pazar Büyüklüğü 2018 Raporu

Türkiye’de E-Ticaret Pazar Büyüklüğü 2018 RaporuTÜBİSAD Tarafından her yıl düzenli olarak hazırlanan E-Ticaret Pazar Büyüklüğü raporu 2018 yılını özetleyecek şekilde Deloitte, SimilarWeb, Inveon ve ETID desteğiyle tamamlanarak duyuruldu.

Buna göre online alışveriş türlerinin tamamını da pazar geçen yıla oranla %42 büyüdü ve 59.9 Milyar TL’lik bir hacime ulaştı. Mevcut pazarın kırılıma bakıldığında da büyük kısmının Tatil harcamaları ve Online Perakende olduğunu görmek mümkün. Bu büyüme oranı bugüne kadarki en büyük büyüme oranı olarak görülmekte ve toplamda 17.7 Milyar TL’ye denk geliyor.

unnamed 2 - Türkiye’de E-Ticaret Pazar Büyüklüğü 2018 Raporu
Türkiye’de E-Ticaret Pazar Büyüklüğü 2018

Aynı şekilde karşılaştırmaları olarak geçtiğimiz yıllara bakıldığında en çok büyümenin Tatil ve Seyahat sektöründe olduğunu görebiliyoruz %8.1 oranı ile. İkinci olarak en çok büyüyen sektör Online Perakende durumunda.

Screen Shot 2019 04 30 at 12.41.37 1024x576 - Türkiye’de E-Ticaret Pazar Büyüklüğü 2018 Raporu
Türkiye’de E-Ticaret Pazarı Yıllık Büyüme Oranları

2014 yılından bu yana ise sektör ortalama %33 büyüyerek ilerlemekte. Bu ortalamanın üzerindeki pazarlar %36 ile Tatil ve Seyahat ile %34 oranıyla Online Perakende durumunda.

Bu hafta yayınlanan raporun tamamına alt taraftan ulaşabilirsiniz;

Türkiye’de E-Ticaret 2018 Pazar Büyüklüğü from Ali Rıza Babaoğlan

Similar Posts:
About

Ali is a seasoned business leader and executive with 10 years of diverse experience in Digital and Commercial areas of IT industry. He gained broad experience in managing on-demand (cloud) and on-premise offerings in both Public and Private sectors in Turkey and UK&I.'Türkiye’de E-Ticaret Pazar Büyüklüğü 2018 Raporu' has no comments

Be the first to comment this post!


Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

Ali Rıza Babaoğlan | All Rights Reserved, part of Grow in EMEA Investment Advisory group.