New Media · Politics · Türkçe

Twitter’ın Siyasal Derinliği Üzerine

Uzun süredir kamu sektöründe ve internet alanında bilfiil çalışmalar yapmış ve dünyaca ünlü bir sosyal ağın bölge direktörlüğünü yapan birisi olarak 2010 yılından beri devlet yönetiminde sosyal medya’nın etkisini ve önemini aktarmaya çalışıyorum.

Bu çalışmalarda hep devlet yapısını oluşturan ilgili tüm erklerin ve siyasi partilerin internet ve sosyal medya üzerindeki temsilinin ne denli önemli olduğuna vurgu yapıyorum. Bu alanda zaman zaman analizlerde hazırlıyorum.

Doğruyu söylemek gerekirse 1 Haziran’dan önce pek farkında olunmayan sosyal medya ve siyaset etkileşimi konusunda Gezi Parkı Süreci’nin de etkisiyle ciddi mesafe kat ettik. Fakat bu etkileşim süreci #direngeziparkı konusununda etkisiyle normalden daha hızlı ilerledi ve Twitter hızla kontrölsüz bir siyasi arenaya dönüştü.

Bu nedenle bu yazıda daha önce söylediklerimden farklı yönde bir analiz yapacağım. Çünkü bu hızlı dönüşüm sonrası özellikle Twitter ve Facebook üzerinde doğru bilgi alma konusunda sorun oluşturabilecek ciddi olaylar yaşanmaya başladı.

Gezi Parkı Süreci’nden sonra, arka arkaya gündeme gelen Mısır Darbesi, Barış Süreci Görüşmeleri, Suriye ve Ortadoğu Politikası, Ergenekon Davası gibi hassas ve derin siyasi süreçler Twitter gibi oldukça hızlı akan ve kontrolsüz olan bir sosyal alanda herkes tarafından tartışılmaya başlandı.

Daha önce yazdığımız Gezi Parkı Sürecine Dijital Vatandaş’ın Etkisi isimli kitapta da belirttiğimiz gibi bazı kasıtlı mesajların sıkça ve sistemli olarak paylaşıldığı Twitter, yeni olmuş bir olayla ilgili hızlı bilgi almak için doğru fakat haber kaynağına erişim ve derinlemesi analiz gibi konularda yanlış bir alan.

Bildiğiniz gibi takipçilerin ve RT’lerin (Retweet) para karşılığı kolayca alınabildiği bu ortam herşeyi olduğundan çok daha büyük göstermekte.

Son dönemde yaşanan ve benimde yorumladığım sahte Twitter hesaplarının kapatılması durumu da bu konuya ilişkin en güzel örneklerinden birisi aslında.

Kültürümüz gereği çoğu zaman derinlemesine araştırmadan ilk görüşte karar veren bir toplum olduğumuz için bu tip ortamlardaki mesajlar ve özellikle de derin siyasi konuları tartışırken paylaşılan 140 karakterlik yorumlar son dönemde yaşanan kutuplaşmayı daha da derinleştirmekte.

Mısır Darbesi, Barış Süreci Görüşmeleri, Suriye ve Ortadoğu Politikası, Ergenekon Davası gibi konular ne yazık ki Twitter üzerinden açıklanabilecek, savunulabilecek yada karşı konabilecek kadar kolay süreçler değil.

Bu nedenle siyasilerin ve toplumu etkileme gücü bulunan kullanıcıların (parodi, fenomen hesap sahipleri vs) hassas konularda ilk yorumu yaparken daha dikkatli davranması gerekiyor.

Bu nedenle siyasal otoritelerin ve partiler derin konularla ilgili yorumlarını alışılageldiği şekilde geleneksel platformlardan yapılması çok daha sağlıklı.

Bu şekilde hem yorumu yapan veya bilgi veren kişinin kimliğinden ve geçmiş deneyimlerinden, hem de resmi kimliğiyle hareket ettiği için daha sorumlu davrandığından emin olmak çok daha mümkün.

Yeni nesil medya daha hızlı, geleneksel medya ise daha derin bir iletişim alanı sunmakta.

Bu nedenle sunulacak içeriğe ve içeriğin hassasiyetine uygun iletişim platformu seçimi atılacak en doğru adım. Dünyadaki diğer örneklerde genelde bu yönde.

Twitter, derin siyasi konuları kaldırabilecek ‘derinlikte’ bir platform olmadığı için verilen ve ciddi anlamlar içeren birçok mesaj yüzeysel kalabiliyor. Bu da hem mesajın ve konunun önemini düşürüyor, hem de siyasilerin yaptığı işi olduğundan daha basit gösteriyor.

Bu yapılmadığında ise son günlerde sıkça rastlamaya başladığımız yeni nesil haber yöntemi olan ‘twitter açıklamalarından haber yapma‘ konusu devreye giriyor ve hem habercilik adına doğru olmayan bir iş yapılıyor.

Twitter’ı kullanan her kullanıcının üst düzey bilinç seviyesinde olması beklenemeyeceği için yapılması gereken siyasilerin daha bilinçli ve dikkatli davranması. Hem de sadece Twitter’da değil, tüm sosyal ortamlarda.

Bu şekilde, sosyal medya devlet yönetimine çok daha fazla olumlu katkı sunacaktır. Aksi halde açıklaması zor ve kutuplaştırıcı durumlar yaşanabilir.

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *