Future · Tech · Türkçe

Üç Boyutlu Yazıcılar ve Sonrası

Son dönemde ismi sıkça duyulmaya başlanan 3-D Printer teknolojisi Türkçe ifade ile ‘üç boyutlu yazıcı’ olarak biliniyor. Hazırlanan dijital tasarımları üç boyutlu (3-D) katı nesneler halinde getirmeye yarayan bu teknoloji aslında çokta yeni değil.

Orjinal hali 1984’de sunularak, 11 Mart 1986’da Chuck (Charles) Hull tarafından patenti alınan teknoloji CNC tezgahları gibi nesneleri oyarak veya delerek şekil vermek yerine, hazırlanmış dijital bir tasarımı ‘katılımlı süreç’ yani art arda gelen madde katmanları şeklinde döşeyip birbirine peşi sıra ekleyerek ortaya çıkarıyor.

1986’da patentlenen yapıda sistem şu şekilde tanımlanmış; “A system for generating three-dimensional objects by creating a cross-sectional pattern of the object to be formed at a selected surface of a fluid medium capable of altering its physical state in response to appropriate synergistic stimulation by impinging radiation, particle bombardment or chemical reaction, successive adjacent laminae, representing corresponding successive adjacent cross-sections of the object, being automatically formed and integrated together to provide a step-wise laminar buildup of the desired object, whereby a three-dimensional object is formed and drawn from a substantially planar surface of the fluid medium during the forming process.”

Şuan 72 yaşında olan Hull’un CTO’su olduğu 3D Systems isimli bir firma tarafından en etkili şekilde dünyaya sunuluyor. Geçtiğimiz hafta Deloitte ile yaptığı işbirliği anlaşmasını duyuran ve yatırım aramaya halen devam eden şirket kişisel kullanım için üç boyutlu yazıcılarda satmakta.

3D Systems yanında bu alanda çalışan birçok firma da mevcut.

Özetle püskürtme, sıkma ve sıkıştırma yöntemleriyle lastik, plastik, kağıt, metal veya poliüretandan gibi maddeleri katmalar halinde işleyerek katı maddeler oluşturabilen bu yazıcıların gelecekte birçok sektörde etkin olması bekleniyor.

Günümüzde yapıldığı gibi bir noktada üretilen ürünlerin tek tek farklı noktalara taşıması yerine; katmanlar halinde tasarlanmış dijital tasarımları birçok nokta ile paylaşarak aynı anda her yerde üretim yapabilme ihtimali üretim hatlarını ve lojistik sektörünü derinden etkileyebilir.

Bunun yanında medikal ürünlerin tasarımı noktasında da yapılmış birçok çalışma ve üretimi tamamlanmış başarılı konsept ürünler mevcut. Plastik uzuvlar savaş veya yaralanma sonrası tedavilerde önem arz edebilir.

Şuan için var olan temel sorunlar yazıcıların boyutları, ısı yönetimi ve yazıcılara sahip olma maliyetleri gibi konular olsa da yakın zamanda farklı üreticilerinde oyuna dahil olmasıyla üç boyutlu yazıcılar daha erişebilir şartlarla sunulmaya başlanacak. Sonrasında yapılabilecekler ise dijital tasarım yeteneklerimizle sınırlı kalacak.

Bloomberg’de yer alan şu kısa sohbet konunun geleceğine ilişkin ciddi mesajlar içeriyor.

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *