Yeni Dijital Dünya Düzeni

Yeni Dijital Dünya Düzeniİlginç bir zamanda yaşıyoruz. Toplumsal değişimlerin tam ortasındayız. Güzel ve faydalı yönlerini hemen benimsediğimiz, tehlikeli yönlerini ise tam bilmediğimiz bir dünya bu.

Hepimizin cebinde bir veya birden fazla akıllı telefon var.

Hepimizin bir veya birden fazla e-posta adresi mevcut. Hepimizin dijital dünyada bir veya birden fazla kimliği, temsili var. Hepimiz internetten alışveriş yapıyor, bankacılık işlemi yapıyor, gazete okuyor, müzik dinliyor; görüşlerimizi, resimlerimizi internet üzerinden paylaşıyoruz.

Bu değişim sadece 10 senede gerçekleşti. Ve 7’den, 70’e hepimizi etkiledi.

Bu değişim sadece vatandaşın davranışlarını değiştirmedi, ekonomiye de etkisi oldu. Bazı sektörleri ortadan kaldırdı, bazı yeni sektörler ortaya çıkardı. Basın, müzik, film, perakende, kitapçılık, fotoğrafçılık gibi sektörleri düşünecek olursak, tümüyle dijital hale geldiler. Bu dönüşüme ayak uyduramayanlar oyun dışı kaldı. Bu esnada da sahneye yepyeni oyuncular çıktı.

Dijital dünya; toplumların, ülkelerin ve yönetimlerin gündemine de girdi. Bilgilendirme, paylaşım ve katılım sağladı. Aynı zamanda protestoların organize edilmesi için sosyalmedya yoğun bir şekilde kullanıldı.

Yalnızca Arap Baharı veya ülkemizde yaşanan gösteriler değil; G8, G20 ve benzeri zirvelerinin protestoları için, Occupy hareketinin gösterileri için haberleşme aracı sosyal medya oldu. Ve son derece etkili sağladı.

Şu an itibariyle yeryüzünde yaklaşık 7 Milyar insan bulunmakta. Ama aynı zamanda şu an 10 Milyar üzerinde eşya internete bağlı.

2020 yılına kadar bu rakamın 100 milyarı geçmesi beklenmekte. Hareketli olan ve belli bir değeri olan tüm eşyalar dijital hale gelecek ve internete bağlanacak. Bu yeni endüstrilerin oluşmasını sağlayacak, hizmet kalitesini artıracak ve yaşam koşullarını iyileştirecek.

21. yüzyılda sermayeye dayalı ekonominin yanı sıra, bilgiye dayalı ekonominin gelişme süreci yaşanacak, yaşanıyor. Buna kısaca bilgi ekonomisi diyebiliriz. Dijital nimetlerden yararlanan, internet üzerinden hizmet sunan, sanal veya fiziki boyutları olan, yeni sektörler ve yeni iş modelleri karşımıza çıkıyor, çıkmaya da devam edecek.

Bilgi ekonomisi reel sektörlerde olduğu gibi, kamu sektörünü de etkileyecek ve bunlar yakın gelecekte Yeni Dijital Dünya düzeni ile olacak.

Yeni Dijital Dünya‘ya hoş geldiniz..

Similar Posts:
About

Ali is a seasoned business leader and executive with 10 years of diverse experience in Digital and Commercial areas of IT industry. He gained broad experience in managing on-demand (cloud) and on-premise offerings in both Public and Private sectors in Turkey and UK&I.'Yeni Dijital Dünya Düzeni' has no comments

Be the first to comment this post!


Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

Ali Rıza Babaoğlan | All Rights Reserved, part of Grow in EMEA Investment Advisory group.