Personal · Türkçe

Yunan Adaları: Mykonos, Santorini ve Midilli

Geçtiğimiz yılın Ağustos’unda yaz tatilini değerlendirmek ve yeni yerler görmek için Yunanistan’ın son dönemlerde ismi sıkça duyulmaya başlayan meşhur adaları Santorini ve Mykonos’u ziyaret etmeye karar verdim. Atina’dan başlayan ve sırasıyla Mykonos, Santorini ve Midilli’yi içeren seyahatim bir hafta sürdü.

Yunan adaları deyince tabi ki akla gemi turları geliyor. Zaman açısından bu kadar farklı noktayı en etkin şekilde gezebilmek için bende gemi turlarından birisine katılmayı tercih ettim.

Böylece hayatımın ilk Cruise deneyimini de Yunan Adaları sayesinde yaşamış oldum.

Mykonos:

Yunanistan belki de en meşhur adası Mykonos (Mikonos) gecelerin oldukça uzun yaşandığı tam bir eğlence adası. Yaz aylarında ada nüfusu adeta patlıyor.

Alaçatı’ya oldukça benzeyen ama çok daha karmaşık yapısıyla bir renk cümbüşü bulunduruyor sokaklarda. Birbirinden eğlenceli plajlarında da oldukça farklı eğlence çeşitlerine şahit olmak mümkün.

Ada içi ulaşım için en iyi yöntem ise ATV’ler. Hemen hemen her yerde ATV kullanan birilerini görmek mümkün. Mykonos’un ün yapmış plajları da şehir merkezine biraz uzak olduğu için bizde ATV kiralamayı tercih ettik. Yollar ve trafik ATV kullanımına uygun. Fakat benim gibi ilk defa kullanacak biriyseniz öncesinde biraz alıştırma yapmakta fayda var.

Santorini:

Santorini benim en çok beğendiğim yerdi diyebilirim bu gezi içerisinde. Ada genel olarak yanardağ kalıntıları üzerine kurulduğu için kıyılarından şehir merkezine çıkmak biraz zor. Şehir merkezi oldukça yüksek bir noktada çünkü. Ve teleferikte oldukça fazla sıra oluyor.

Oia isimli bölge kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Santorini’nin batısında bulunan bu küçük yerleşim merkezi inanılmaz dokusu ve renkleriyle gerçekten bir cennet. Çekilebilecek bolca fotoğraf karesi var.

Santorini şehir merkezi ise turistik bir alışveriş yeri gibi. Bitmeyen kapalı çarşı tadındaki yerlerden birşey almadan çıkmak bir mucize. Türkçe bilen oldukça fazla esnaf var. Türk olduğunuzu söylemeniz yeterli gerisi geliyor.

Ada içi ulaşım için biz otobüsü tercih ettik. Fakat bazı yerlerde eşek seçeneği de mevcut.

Midilli:

Zamanında Osmanlı’nın elinde olan ve daha sonra Yunanistan’a bırakılan bu adada halen Osmanlı dönemi izleri görmek mümkün. Gezdiğim adalar arasında en sıkıcısı olmasına ragmen farklı dokusuyla ilgimi çekti Midilli. Yapacak pek birşey yok ama Osmanlı’dan kalma evleri ve camileri görmek farklı bir duygu.

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *