Journey · Personal

Zermatt: İsviçre Alpleri ve Matterhorn

SAP‘nin bu yıl Milano’da düzenlenen Field Kick-Off (SAP EMEA FKOM 2012) toplantısı ertesinde Milano’dan Zermatt’a geçerek, 5 gün süreyle Matterhorn’un bulduğu meşhur Zermatt bölgesine yani İsviçre Alplerine kayak yapmaya gittik.

Daha önce snowboard konusunda sadece birkaç deneyimi olan birisi olarak, Zermatt’ta geçirdiğim 5 günlük süre benim için biraz acılı da olsa, aldığım eğitimlerle düşe kalka da olsa snowboard yapmayı tamamen öğrendiğimi söyleyebilirim.

Evet artık Zermatt’ın orta zorluktaki bazı pistlerinden inebilecek durumdayım, herhangi bir yerim kırılmadı ve bu yazıyı benden sonra Zermatt’a kayak yapmaya gideceklere rehberlik etmesi için yazıyorum.

Ben Zermatt’a 2012 Ocak ayı sonunda yani yoğun sezonun hemen öncesinde gittim ve oldukça memnun kaldım. İsviçre Alpleri ve Matterhorn kesinlikle yaşanılması gereken bir yer.

Zermatt; İsviçre’nin güney doğusunda bulunan ve Matterhorn olarak geçen İsviçre Alplerinin en meşhurunun bulunduğu ve dünyadaki en iyi kayak merkezlerinden birisi. Oldukça küçük olan Zermatt isimli kasaba, aslında oldukça modern bir köy görünümünde.

Zermatt’a Gidiş Önerileri

Biz İsviçre gezisi öncesi İtalya’da olduğumuz için 6 kişilik bir ekiple olarak Milano’dan Zermatt’a kiraladığımız özel bir araç ile geçtik. Türkiye’den direk gelecekler için ise İstanbul’dan direk Basel’e ve Zurich’e uçuşlar var. İsviçre’ye indikten sonra ise Zermatt merkezinde bulunan ana tren istasyonuna giden trenleri kullanabilirsiniz. İndiğiniz yere göre trenlerin kalkış saatlerine www.sbb.ch/en adresinden erişebilirsiniz.

Zermatt İçerisinde Ulaşım

Zermatt oldukça küçük bir yer, tüm şehri yürürerek bir saatten kısa bir sürede gezmeniz mümkün. Bu nedenle kasaba içerisinde ulaşım problem sayılmaz. Sadece sabah ve akşam saatlerinde kayak pistlerine ulaşım biraz zor olabiliyor, bunun içinde ski-pass dahilinde (pist geçiş kartı) ücretsiz olarak kullanabileceğiniz otobüsler mevcut. Zermatt’da ki tüm araçların elektrikli olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle oldukça küçük ve yavaş giden araçlar bunlar.

Kalacağınız yeri gitmeden seçmenizde fayda var, zira yoğun dönemlerin dışında da otellerde yer bulmak zor olabiliyor. Biz Hotel La Couronne‘de kaldık, merkezi ve oldukça kolay ulaşımı olan bir yerdi. Fiyat / Performans açısından oldukça doğru bir seçim olduğunu söyleyebilirim.

Kayak Bölgeleri ve Ulaşım

Zermatt’da öncelikle İsviçre ve İtalya sınırları olmak üzere iki farklı kayak bölgesi mevcut. Sunnega, Gornergrat, Klein Matterhorn, Schwarzsee gibi farklı ana bölgeler mevcut. Bu bölgeler içerisindeki pistler ise zorluk derecelerine göre mavi, kırmızı ve siyah olarak renklendirilmekte. Her bölgede kolay denilebilecek (mavi) 3-5 adet, orta denilebilecek (kırmızı) 6-8 adet ve zor denilebilecek (siyah) 3-5 adet pist mevcut.

Bu bölgeler arasında ki geçişleri ise teleferik, metro, gondola gibi araçlarla yapıyorsunuz. Birçok otelde kayak bölgelerine nasıl ulaşılacağını gösteren ücretsiz haritalar mevcut, bunlardan faydalanarak kolayca yolunuzu bulabilirsiniz. Tek dikkat edilmesi gereken, bazı araçların hava şartlarına göre bazen kullanım dışı kalıyor olması.

Faydalı Linkler:

Bizim gezimiz sırasında yararlandığımız faydalı bağlantılar;

Zermatt’ın Web Sitesi: http://www.zermatt.ch
İsviçre Tren Ulaşımı: http://www.sbb.ch/en
Trip Advisor: http://www.tripadvisor.com.tr/Tourism-g188098-Zermatt_Valais_Swiss_Alps-Vacations.html

Similar Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *